nabor

Do posledního dílu našeho seriálu jsme si schovali největšího favorita celého ročníku – Naira Quintanu. Závěrečným spurtérem je André Greipel, jeden z nejúspěšnějších posledních let.

Nairo Quintana

Sedmadvacetiletý Kolumbijec se vyšvihl během posledních let mezi nejlepší cyklisty na světě. Všechny zaskočil svým druhým místem na Tour de France 2013. Ani ne o rok později již stál na nejvyšším stupínku Grand Tour, když dokázal vyhrát Giro. Na Vueltě si také vedl dobře, ale když v trikotu lídra spadl v časovce a následující den znovu, vzdal.

V roce 2015 se pokusil vyhrát Tour de France, jenže Frooma byl schopen odpárat až v posledních dvou horských etapách, a tak na něj zbylo znovu druhé místo. V roce 2016 má stejný cíl – starou dámu Tour de France. Jenže se spíše trápí, a tak je nakonec rád za třetí místo.

Na Vueltě se již zdá jako vyměněný. Po vítězství v etapě na Lagos de Covadonga, vypadá jako nejsilnější jezdec v závodě. Jenže poté se vzpamatoval Froome, který již udržuje svou ztrátu, spíše ji snižuje. To je pro Quintanu špatná zpráva, jelikož v časovce by mohl o své vedení přijít. Proto v patnácté etapě, společně s většinou svého týmu, reaguje na útok Alberta Contadora hned v úvodu etapy. Na Frooma najíždí hodně přes dvě minuty a rázem vypadá jeho pozice lépe. V časovce sice výrazně ztrácí, ale může si to dovolit. Následující den vedení poměrně bez problémů udrží.

Letos volí riskantní variantu – pokusí se získat double Giro-Tour. Jak si povede v prvním z jeho cílů, tedy italském Giru, se dozvíme brzy.

André Greipel

Německý spurtér je možná závodník s nekonzistentnější formou co jsme za poslední roky mohli vidět. Od roku 2006 pravidelně absolvuje alespoň jednu Grand Tour a od roku 2008 vítězí alespoň v jedné etapě.

Svou obdivuhodnou sérii započal v sedmnácté etapě na Giru 2008. Do dnešního dne na Grand Tour vyhrál 21 etap! Letos mu budou na Giru hlavní konkurencí jezdci, kteří jsou i o deset let mladší. Loni si s nimi německá Gorila poradila a vyhrála hned tři etapy. I letos se zdá být ve výborné formě, když vyhrál etapu na Paris-Nice i Volta ao Algarve. Otázkou je také, zda závod dokončí. Loni vzdal, i přes to, že vedl bodovací klasifikaci, s vidinou blížící se Tour de France. Letos pro něj může být i lákadlo růžový dres, jelikož první etapa je rovinatá.