Kdo si dospurtuje pro první růžový dres?

nabor

Na severu Sardinie čeká Giro d’Italia start jubilejního stého ročníku. “Objednané” počasí, jež by zasluhovalo přídomek letní, by mělo být kulisou jen lehce redukovaného spurtu.

Profil 1. etapy Giro d’Italia 2017Přesně před 39 439 dny, roku 1909, vyjel peloton poprvé zdolávat závod organizovaný listem La Gazzetta dello Sport. Nejelo se tehdy o růžový dres (ten byl poprvé v akci až o 22 let později) a nejelo se dokonce ani na čas, nýbrž na body. Etapa to byla onoho 13. května rovinatá, měřila však 397 kilometrů a za 14 hodin, 6 minut a 15 sekund ji v Boloni opanoval domácí jezdec Dario Beni. Vlivem světových válek, které zrušily devět ročníků, najde Beni až dnes svého 99. nástupce.

San Pantaleo - prémie, 1. etapa Giro d'Italia 2017Ať to bude kdokoli, velký den začne v Algheru. Městě s 44 000 obyvateli, které dýchá minulostí. Tu připomíná jednak zachovalé jádro, jemuž dalo tvář především 16. století, ovšem historii tu lze i slyšet. Město bylo ve 14. století dobyto Korunou aragonskou a dodnes je rodným jazykem asi pětiny obyvatel města katalánština. Z Alghera se pojede na severovýchod a většinu etapy stráví závodníci u pobřeží. Sardinie nicméně své přezdívce “Isola del vento” (Větrný ostrov) dostojí jen málo a počasí by nemělo závod ovlivnit. Hlavním nepřítelem sprinterských týmů bude tedy “čtyřka” San Pantaleo (3,25 km, 5,6 %, max. 12 %) s vrcholem 20,9 km od cíle.

Ani po zdárném přejetí prémie však favorité etapy nebudou mít vyhráno. Na závěrečných kilometrech je několik zatáček a hned po nich, 1,3 km od cíle, přijde úsek 350 metrů do skoro 3 % a nepatrného sjezdu, kde se rozhodne o pozici. Kdo se o ni bude prát? Vypadá to na bitvu generací. Dvě 22leté komety Gaviria a Ewan proti Andrému Greipelovi, který letos oslaví pětatřicítku.

Více či méně v roli černých koní vstoupí do první etapy Gira domácí kvarteto Modolo, Nizzolo, Sbaragli a Mareczko. Chybět naopak bude jiný z italských rychlíků, Ruffoni, jenž se spolu s kolegou z Bardiani, neúnavným útočníkem Pirazzim, zapletl do dopingové aféry, která nenaštěstí ovlivňuje start závodu. Zpět ale k favoritům etapy, kde nesmíme opomenout Sama Bennetta. Byť pochází z Irska, v horku zajet umí – jedno ze svých prvních vítězství mezi elitou vydobyl v Kataru. Ve formě je prý i Adam Hansen a útoky dnešní profil umožňuje. Tak pozor, aby svou sedmnáctou Grand Tour v řadě nezačal v opravdu velkém stylu!

100. Giro d’Italia odstartuje ve 12:05, ve 12:25 cyklisté protnou metu nultého kilometru a ve 13:05 se připojí první živé vysílání. Dojíždět se bude po páté odpolední. Na Facebooku ani letos nechybí naše soutěž. Kdo vyhraje první etapu podle vás?