Fantazie! Hned čtyři češi na startu Staré dámy!

nabor

Za 102 let existence Staré dámy se na start nepostavilo tolik závodníků ze „Srdce Evropy“, jako se jich má ukázat na Tour de France letos. Dosud nejvíc krajanů se na Tour de France představilo v roce 2002, když jsme mohli vidět Tomáše Konečného, Pavla Padrnose a Jána Svoradu. Letos bychom měli vidět Leopolda Königa, Romana Kreuzigera, Zdeňka Štybara a Jana Bártu.

Leopold König (SKY, číslo 33)

Leopold König - Sky

Rodák z Moravské Třebové se chystá na svoji druhou účast. Loni pobláznil Českou republiku svým celkovým sedmým místem. O rok dřív byl 9. na Vueltě a letos se dostal i na Giro. Zde měl pomáhat Richiemu Portovi, ale ten se po problémech ze závodu poroučel a König se dostal do pozice lídra. Na Giru pak jel fantasticky a nakonec skončil na šestém místě.

V rozhovoru pro Českou televizi zmínil i své ambice. Bude spokojený, když vyhraje jeho tým celkově Tour de France a když on sám vyhraje jednu etapu.

Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo, číslo 44)

Roman Kreuziger - Tinkoff - SaxoDalší rodák z Moravské Třebové, který se chystá už na svou šestou účast na Tour de France. A kdyby nebylo toho zbytečného případu, který UCI vyvolala, chystal by se na svoji sedmou účast. V týmu Tinkoff-Saxo plní úlohu dvorního domestika pro Alberta Contadora, stejně jako na Tour de France 2013, kterou dokončil jako 5., čímž vytvořil nejlepší český výsledek na Grand Tour vůbec. Účast v roce 2014 zničila vleklá kauza, kvůli jeho nesrovnalostem v biologickém pasu. Závodit mohl až v říjnu a definitivně byl očištěn teprve před měsícem. To už ale stihl Giro 2015 a pomohl Contadorovi k triumfu, i přes své problémy se svaly. Roman je důležitá vrchařská síla týmu a proto nesmí chybět v nominaci svého týmu.

Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step, číslo 116)

Zdeněk ŠtybarRodák z Plané, který se konečně dočkal nominace do sestavy na Tour de France. Zatím dvakrát objel Vueltu, kde v roce 2013 vyhrál jednu etapu. Druhý muž z Paříž-Roubaix 2015 bude důležitým článkem rozjíždějícího se vlaku Marka Cavendishe a v kopcovitějším terénu může sám spurtovat nebo spurt rozjet pro mistra světa Michala Kwiatkowskiho. Jeho největší přednost však bude na kostkách a uvidíme jestli dostane volnou ruku, aby mohl etapu vyhrát, nebo bude pomáhat Uranovi a Kwiatkowskému. Svoji nominaci se dozvěděl ve stejný den, kdy se mu narodil syn Lewis.

Jan Bárta (Bora-Argon 18, číslo 192)

Jan Bárta s cenouČtvrtým Čechem na startu bude rodák z Kyjova, Jan Bárta, který Tour de France absolvoval loni. Připsal si titul bojovníka 3. etapy, která končila v Londýně. Další skvělý moment byl ve 20. etapě, kterou byla časovka, a Bárta v ní byl na skvělém třetím místě. Porazili ho pouze Tony Martin a Tom Dumoulin. Bárta se už představil na Giru 2012, kde ho v etapě na Cervinu porazil Kostaričan Andrey Amador. Ten rok se ale česká cyklistika dočkala etapového vavřínu, když v 19. etapě na Alpe di Pampeago vyhrál Roman Kreuziger. Bárta je také čtyřnásobný mistr republiky v časovce (2012 – 2015) a mistr republiky v silničním závodě z roku 2013.