Famózní bitvu vyhrál Pierre Latour. Nairo Quintana vyhraje Vueltu

nabor

Famózní etapu jsme dnes viděli na španělských silnicích. Bitvu nakonec vyhrál Pierre Latour, před Darwinem Atapumou a Fabiem Fellinem. Chris Froome nedokázal odpárat Naira Quintanu a Kolumbijec vyhraje letošní ročník Vuelty. Na třetí místo se odvážným nástupem posunul Esteban Cháves.

Únik

První pokus

První útok vyprovokoval Laurent Didier (Trek-Segafredo). S ním se vydal i Sérgio Paulinho (Tinkoff). K nim se snažili dostat i další závodníci jako třeba Magnus Cort Nielsen (ORICA-BikeExchange). Jejich pokus nebyl úspěšný. Po nich to zkusili také Ben King (Cannondale-Drapac), Fabio Felline (Trek-Segafredo) a Pello Bilbao (Caja Rural).

Ani oni nebyli úspěšní. Na čele se tak vytvořila velmi početná skupina, ze které se odpoutal Kenny Elissonde (FDJ) a pokračoval k vrcholu první prémie sám. Ve skupině za ním byli Luis Leon Sánchez, Yuri Trofimov, Gianluca Brambilla, Jan Bakelants, Louis Meintjes, Robert Gesink nebo David Lopez.

Brzký útok Sky

Ve sjezdu zaútočil Chris Froome. Společně s ním se ve skupině drželi i Quintana, Valverde, Cháves, Talansky, Rojas, Golas a Zdeněk Štybar. Bohužel za touto skupinou jel balík, na jehož čele byl tým Tinkoff s Albertem Contadorem a aktivita těchto jezdců přišla vniveč. Balík pokračoval a únik pohltil.

Druhý pokus

Ze zbytků velké skupiny vyrazili Luis Leon Sánchez (Astana), Mathias Frank (IAM), Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), Pavel Kochetkov (Katusha), Laurent Didier (Trek – Segafredo), Jan Bakelants (AG2R) a Rudy Molard (Cofidis). Tato skupina si vytvořila solidní náskok, ale v pelotonu se nastupovalo. Aktivní byl tým Sky, který unavoval domestiky týmu Movistar. Nejprve si náskok vytvořil Christian Knees, po něm Peter Kennaugh a nakonec i Leopold König. Útoky týmu Sky využívali i další závodníci, kteří se chtěli dostat do úniku. To se nelíbilo Movistaru a k úniku se hodně přiblížili, proto zaútočil Rudy Molard a vyhrál prémii. K němu se připojil Luis Leon Sánchez. Nástup vyzkoušel i Alberto Contador a Movistar musel kontrovat.

Třetí pokus

I Valverde si doskočil do stíhací skupiny k Gesinkovi, Frankovi, Pucciovi, Sicardovi a dalším závodníkům, ale nespolupracovali a Sánchez s Molardem jim odjížděli. V balíku to zkoušel znovu Leopold König, ale Movistar zase nalezl odpověď a rychle se s celým balíkem blížili k Valverdeho skupině, kterou nedlouho poté pohltili, ale i na troskách této skupiny se vytvořila nová stíhací skupina, kde byli Damien Howson, Fabio Felline, Yuri Trofimov, Darwin Atapuma, José Joaquim Rojas, Clément Chevrier, Robert Gesink, Pavel Kochetkov, Mathias Frank, Ben King, Bart de Clercq, David López, Valerio Conti a Lilian Calmejane.

Hrozivý pád

S touto situací už se Movistar spokojil a etapa se po osmdesáti kilometrech zklidnila. Jediný kdo dokázal ještě odjet, byl Kenny Elissonde, který dokázal doskočit do čelní skupiny. Z této skupiny odpadl José Joaquin Rojas, když mu podklouzlo kolo a prolétl mezi sloupky svodidel mimo trať a nevypadal vůbec dobře. Dlouhé minuty ležel na zemi v péči lékařů, ale při vědomí. Nakonec to pro Rojase dopadlo „dobře”, když železný sloupek trefil jenom nohou a zlomil si kotník.

Cháves útočí

Poté se dlouho nic nedělo, až 54 kilometrů před cílem najela na čelo ORICA a tempo pelotonu vzrostlo a 44 kilometrů před cílem zaútočil Esteban Cháves. Na vrcholu poslední prémie 2. kategorie byl z kola nepozorným divákem sražen Clément Chevrier, ale do úniku se brzy vrátil.

K Chávesovi se z úniku stáhl Damien Howson a pomohl mu ve sjezdu pod cílový vrchol Aitana. Z úniku na úpatí kopce vyrazili Clément Chevrier a Pavel Kochetkov a vytvořili si drobný náskok.

Alto Aitana

Howson předvedl heroický výkon, poté vypustil šelmu z klece a Cháves jel sám. Za dvojicí Kochetkov – Chevrier vyrazil Valerio Conti. Brzy přeskočil dvojici před sebou a blížil se hodně rychle k Sánchezovi s Molardem.

Z pelotonu přibližně 15 kilometrů před cílem vyrazil Simon Yates. S ním vyrazil Andy Talansky, ale peloton si tuto dvojici pohlídal.

(Únik)

Luis Leon Sánchez 12 kilometrů před cílem nastoupil Molardovi a dokázal ho zlomit, ale Conti nebyl daleko a ukrajoval svoji ztrátu. Jenže mu začaly docházet síly a přilétla k němu skupina vedená Latourem. S ním se drželi i Darwin Atapuma, Robert Gesink, Bart De Clercq a Mathias Frank. Ale Conti chytl druhý dech a držel se před touto skupinkou.

(Peloton)

Z pelotonu znovu zaútočil Simon Yates, znovu se stejným výsledkem. Všechno pokrýval Yuri Trofimov, který se vrátil do pelotonu z úniku a předváděl také parádní výkon. Yatesovi nástupy nakonec Trofimova odrovnaly a na čelo najel tým Cannondale. Následoval pokus Alberta Contadora, který postrádal jeho obvyklou razanci a „Pistolero” si spíše testoval své soupeře. Jelikož se ho celá skupina držela, opět zpomalil. Proto na čelo najel Alejandro Valverde a jel tempo pro Naira Quintanu.

(Únik)

6 kilometrů před cílem byl dojet Conti a zaútočil Atapuma. Hned za ním stoupal Frank, ale Atapuma ho dokázal odpárat. Ze zadu se k němu blížil Latour, ale Atapuma už dojel k Sánchezovi, pro kterého to byla studená sprcha, a nakonec si z tempa vystoupil. Kousíček za Atapumou se drželi Latour s Frankem.

(Peloton)

Ve skupině favoritů mezitím zaútočil Leopold König. Drželi se ho Contador s Talanskym. Za chvíli už vyrazil i Nairo Quintana a také Chris Froome. Tato dvojice se od Contadorovi skupiny odpoutala. Froome několikrát zkusil nastoupit, ale všechno bylo marné a Quintanu nezlomil.

Boj o etapu

K Atapumovi se dotáhli Latour s Frankem. Atapuma nastoupil, Latour reagoval a odtrhli Franka. Latour asi desetkrát nastoupil, ale neúspěšně. Navíc se k nim blížil Fabio Felline! Spurter týmu Trek! Atapuma nastoupil 600 metrů před cílem a urval Latoura, ale ten se nevzdal, vrátil se zpět a přespurtoval Darwina Atapumu. Mladý talent Pierre Latour tak zaznamenal největší úspěch své kariéry.

Favorité v cíli

Do cíle dojížděly zbytky úniku. Jako první z favoritů cílem projel Esteban Cháves, Froome celou dobu nastupoval Quintanovi, ale ten byl jako jeho stín a dokázal se ubránit svému soupeři a společně projeli cílem. Poté všichni čekali na Contadora, který na Chávese ztratil 1:33, což je o třináct vteřin více, než stačilo na 3. místo a na domácího miláčka tak na pódiu nezbude místo.

[cyklostat id=“Vuelta-a-Espaa“ etapa=“20″ rok=“2016″ nadpis=“Vuelta 2016, pořadí 20. etapy“]