Extrémně vyrovnaná vrchařská bitva jde do finále

nabor

Roku 1976 dojela první šestka Gira ve dvou minutách, 35 sekundách. Po 19 etapách 100. ročníku ji dělí jen minuta a půl. V pravdě historický závod teď čeká poslední den v Dolomitech.

Monte Grappa (Turín) vs Monte Grapa (20. etapa Giro d'Italia 2017)
Dvě podoby Monte Grappa

Úvodní stovka 20. etapy nabídne jedinou prémii, Muro di Ca’ del Poggio. Vzácná stojka na letošním Giru měří jen 1,15 km s průměrem 12,2 %. 91,5 kilometrů od cíle přijde čas na Monte Grappa. Na mysli tím máme vrchařskou prémii, nikoli stanici metra v Turíně vyzdobenou lucidními malbami Uga Nespola. Ačkoli také nepravidelnému profilu 24 km dlouhé prémie nutno přiznat trochu smyslu pro bláznivost.

Na prozaický útok se bude mnohem lépe hodit zbytek etapy s cílem v Asiagu. Malém horském městečku ve Venetu, jež výborně reprezentuje tamní hokejový klub, letos druhý v chorvatsko-italsko-slovinské Alps Hockey League (Itálie nemá v současnosti národní ligu). Útoky možná přijdou již v zatáčkovitém sjezdu z Monte Grappa.

Foza - klíčová prémie 20. etapy Giro d'Italia 2017Na vcelku pravidelnou 14kilometrovou „jedničku“ Foza (14 km, 6,7 %) se začne stoupat 38,9 km před cílem. Záhy poté se najede do serpentin, v nichž se odehrává asi polovina výjezdu. Maximum přichází na 11. kilometru, tedy cca 18,5 km od cíle. Posledních 15 kilometrů je jen lehce zvlněných, ale s více než 3500 kilometry Gira v nohách je možné klíčové desítky vteřiny získat/ztratit i zde.

Taktika dnes bude hrát obrovskou roli. Dumoulin, Nibali, Quintana a nově také Pinot si navzájem nemohou dovolit žádné větší rozestupy. Čeřit dění bude nebojácný Zakarin, který to umí i proti chronometru. Jenže reagovat na něj znamená pro elitní čtyřku také nabízet nejbližším rivalům hák. Černým koněm zůstává Pozzovivo. Časovku má z top 6 nejslabší, ztrácí nejvíc, z podcenění však může vykřesat naději na pódium a možná i růžový dres.

Pozice Mollemy nenabízí mnoho možností. Sedmé místo vypadá jistě, ale už 1:18 vzdálený Pozzovivo je náročný cíl. Další drama vzniká mezi 8. a 11. pozicí, kde jsou ve dvou minutách a dvou sekundách Yates, rival v bitvě o bílý dres Jungels, Kruijswijk a bílý černý kůň Formolo. Dvanáctá příčka je okrajem možností Jana Hirta, na Polance s Monfortem má ale přes tři minuty. Patnáctý Cataldo by jej ohrozit neměl, pokud však neuspěje z úniku. Do toho by se mohli vydat třeba také Van Garderen, Dombrowski či Villella.

Dvacátá etapa Giro d’Italia 2017 začíná v 11:55. Přenosy od 13:05 a střední odhad dojezdu v 17:14. Předposlední možnost zabodovat máte i vy v naší soutěži na Facebooku