Etapa, co má výšku. Tour čeká alpská „osmitisícovka“

nabor

Podívat se na pár náramně Učesaných dam a pak vyrazit na Vars (2109 m n. m.), Izoard (2360 m n. m.) a Galibier (2642 m n. m.). Takový plán má pro 158 jezdců Tour její osmnáctý díl, který může postavit na hlavu žluté i puntíkaté pořadí.

V součtu 8135 metrů ční nad moře dnešní vražedná parta, která ovšem začne svou vlídnější tváří. S Demoiselles Coiffées de Pontis („Pontiskými Učesanými damami“) se Dáma stará shledá opět po dvou letech. Sotva tisícová vrchařská prémie (3,9 km, 5,2 %) u nádherných skalních věží je stejně jako „jednička“ Col de Vars (9,3 km, 7,5 %) v profilu tak trochu na rozjetí. Mračna se zřejmě obrazně i doslova začnou stahovat až pod Izoardem, kde skončí celkem 133 kilometrů „zkopírovaných“ z vrchařského finále Tour 2017.

Col d'Izoard - profil stoupání 18. etapy Tour de France 2019

Mimořádná kategorie, na níž se tehdy během La Course sápaly i cyklistky, má 14,1 km a 7,3 %. Krom sedla v pouštní krajině Casse Déserte je jednoznačně prudší druhá polovina a v hrozícím bouřlivém počasí může být náročný také sjezd. Vrchařskou show následně uzavře Galibier (23 km, 5,1 %), který kilometr pod vrcholem zdobí pamatník prvního organizátora Tour Henriho Desgrange. O cenu nesoucí jeho jméno se v nejvyšším bodě Tour závodníci utkají zítra. Na Galibieru budou muset vystačit s osmi bonifikačními vteřinami a opět přepnout do sjezdařského módu. Průměr klesání přesáhne 6,5 % – končí kilometr před cílem ve Valloire. Dojezd etapy Tour tu přivítají po dlouhých 47 letech.

Profil 18. etapa Tour de France 2019

S 208 kilometry jasně nejdelší vysokohorská etapa, etapa s nejvíce dvoutisícovkami a se dvěma z celkových pěti mimořádných prémií této Tour. Jinak řečeno je to dnešek, který by měl připravit Alaphilippa o vedení. Je to dnešek, který by mohl ukončit naděje na solidní umístění Valverdeho, tradičně tápajícího ve vysokohorských maratonech. Útočit by měli Pinot, Landa, Bernal, Kruijswijk či Buchmann.

Získat puntíkatý dres za dvě hodiny? I to je v osmnácté etapě možné. Stačí vystoupat z nuly (dál ji veze třeba Warren Barguil) na osmdesátku ovládnutím Izoardu a Galibieru. Očekávána je rovněž ofenziva lovců dílčích zdarů, Yatesů, Bardeta, Nibaliho nebo Zakarina.

Osmnáctá etapa Tour de France 2019 začíná v 11:25. Více než hodinu potrvá jízda ke spurterské prémii, pochopitelně zajímavé pro Sagana. Pod Izoard má peloton dorazit kolem půl třetí, na vrchol Galibieru v 16:56. Odhad času dojezdu zní 17:17.

Tipovací soutěž