Etapa bez favorita otestuje Cicconeho pozornost

nabor

Tour přijíždí do Centrálního masivu. Od elitních vrchařů se očekává konzervativní taktika, před nimi by však měla pokračovat bitva o etapové výhry i privilegium nosit několik dní žlutý dres. Středobodem víkendových etap bude dnešní cílové (a zítřejší startovní) Saint-Étienne.

„Sotva dojel. Úplně se vyždímal při famózním sólu a na posledních pěti kilometrech ztratil půl hodiny. Nikdy jsem nic takového neviděl,“ vzpomínal pro magazín Rouleur Alan Ramsbottom. Přitom dva i tři roky předtím z města odjížděl v bílém trikotu lídra. A tři léta na to bylo Saint-Étienne součástí jeho jízdy za celkovým prvenstvím. Závodem je Paris-Nice, hrdinou Tom Simpson. Cyklista, který testoval limity. Ten životní bohužel našel o pár měsíců později – 13. července 1967 na Mont Ventoux, během Tour de France. Dnešní etapa se šesti vrchařskými prémiemi během 100 kilometrů by se mu rozhodně líbila.

Côté de la Jaillière - klíčové stoupání 8. etapy Tour de France 2019Nejprve ale přijde na řadu spurterská prémie. Teprve potom se možná oddělí únik a mezi 50. a 150. kilometrem by měl na pěti vesměs prudkých „dvojkách“ a jedné „trojce“ získat pořádnou výhodu. Ještě jeden neklasifikovaný výšlap (4,3 km, 5,8 %) přijde 43 kilometrů od cíle. Rozhodovat bude pod podle všeho třetí kategorie Côté de la Jaillière (1,9 km, 7, %, vrchol s bonifikací 12,5 km od cíle), nebude však posledním kopcem dne. Ten na metě 2,5 km není kategorizovaný, měří 0,7 km a průměr je 6,9 %.

Profil 8. etapa Tour de France 2019Opakuje se otázka, co si s takovýmto profilem počnou zodpovědní. Zejména tedy Cicconeho Trek, Saganova Bora a Matthewsův Sunweb. Po týdnu závodění očekávejme spíše vyslání jezdců do úniku než celotýmové úsilí z pelotonu. Bora má navíc ještě jednu silnou kartu: Maxe Schachmanna. Podobně jako Benoot či Lutsenko Němec patří k jezdcům, kteří by se mohli na kratších stoupáních vyřádit.

Lutsenko zase spolu Gauduem, Teunsem a samozřejmě Alaphilippem může zaútočit na maillot jaune. Ciccone si na ně veze jen mezi 6 a 151 vteřinami. Dnešek nebude jen o nohách. Ohlídat si mezi vlnkami klíčové nástupy má rovnakou důležitost.

Osmá etapa Tour de France 2019 začíná ve 12:10. Počasí bude Staré dámě opět přát, dojíždět by se mělo za polojasna kolem 17:27.

Tipovací soutěž