Dylan Teuns pokračuje ve vítězném tažení i v Norsku

nabor

25letý Belgičan Dylan Teuns z týmu BMC je cyklistickou hvězdou posledních týdnů. Po etapových i celkových vítězstvích na závodech Kolem Valonska a Kolem Polska ukazuje svou formu také na severu Evropy. Na Arctic Race of Norway vyhrál hned úvodní kopcovitou etapu, která končila spurtem v Narviku. Druhý dojel domácí August Jensen (Team Coop) a třetí Ital Andrea Pasqualon. Favorit etapy Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin) obsadil až 7. příčku.

Na úvod čtyřdenního severského cyklistického zápolení čekala jezdce nejkratší etapa čítající necelých 157 kilometrů. Na cestě z Engenes do Narviku číhaly na peloton tři hodnocená stoupání a také nevlídné počasí. Přesto se v ulicích nejsevernějšího města Norska a zároveň druhého největšího přístavu této skandinávské země očekával spíše hromadný spurt, který měl vyhovovat čerstvému evropskému šampionovi, domácímu Alexandru Kristoffovi.

Únik dne se zrodil až po téměř 40 kilometrech a nechyběl u toho velezkušený Bernhard Eisel (Dimension Data). Toho doprovodili Jon Soeveras Breivold (Team FixIT.no), Daniel Diaz (Delko Marseille-Provence KTM) a Øivind Lukkedahl (Team Coop). Peloton, ve kterém udávala tempo především Katusha, jim povolil odstup nejvýše čtyři a půl minuty. Už 25 kilometrů před cílem tak byli uprchlíci dojeti. Rakušan Eisel posbíral alespoň body na vrchařských prémiích a útěchou mu může být dres pro nejlepšího vrchaře.

Brzké dojetí uprchlíků i zvlněný profil otevřely prostor pro další úniky. Ujet pelotonu postupně zkoušeli Eduard-Michael Grosu (Nippo-Vini Fantini), Christophe Masson (WB-Veranclassic), Andreï Grivko (Astana) i Fabien Grellier (Direct Energie). 4 kilometry před cílem bylo však hlavní pole opět pohromadě, zatímco Rein Taaramäe (Katusha-Alpecin) přišel vinou defektu o možnost poprat se o dobrý výsledek a navázat na své celkové vítězství z před dvou let.

Těžký závěr a nevlídné počasí výrazně zredukovaly počet adeptů na etapové vítězství. A o odpárání dalších, zejména sprinterů, se přičinil favorit celého závodu Dylan Teuns (BMC). Ve skvělé formě jezdící Belgičan využil krátkého stoupání 2 kilometry před cílem k nástupu a svůj drobný náskok už dokázal udržet. Favorit etapy Alexander Kristoff proťal cílovou čáru až jako 7. a bude tak mít velkou motivaci uspět na domácí půdě hned zítra, kdy na závodníky čeká rovinatá etapa s klasickým spurterským dojezdem.

Pořadí 1. etapy

# Rider Name (Country) Team Result
1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 3:36:14
2 August Jensen (Nor) Team Coop 0:00:02
3 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert
4 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
5 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker Icopal
6 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal
7 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
8 Lietaer Eliot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
9 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
10 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie

 

Celkové pořadí

# Rider Name (Country) Team Result
1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 3:36:04
2 August Jensen (Nor) Team Coop 0:00:06
3 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:08
4 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal 0:00:11
5 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:00:12
6 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker Icopal
7 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
8 Lietaer Eliot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
9 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
10 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie