Druhý den na Tour Down Under patřil spurterům

nabor

První etapa na Tour Down Under přinesla hromadný spurt v samém závěru. Na pásce byl v těsném finiši první Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious) před Calebem Ewanem (výběr Austrálie) a Michaelem Matthewsem (Jayco AlUla). Alberto Bettiol (EF Education-EasyPost) se dnes vyhnul všem pádům a zůstává lídrem závodu.

Závod Tour Down Under má za sebou po včerejším prologu i první etapu. Ta měřila 150 kilometrů, start i cíl obstaralo město Tanunda a na závodníky čekalo hned pětkrát soupání Menglers Hill (4,5 kilometru, 3,7 % v průměru). Bylo otázkou, jak klasičtí spurteři zvládnou tuto trasu, ale obecně byli považováni za favority etapy.

Jako jediný jezdec do úniku vyrazil Nans Peters (AG2R Citroën) a vydržel na čele přibližně 90 kilometrů, než ho peloton pohltil. V pelotonu se mezitím padalo a kvůli pádům závod opustili Robert Gesink (Jumbo-Visma) a Patrick Bevin (DSM).

Mezitím na čele závodníci bojovali o body na sprinterských a vrchařských prémiích. Na bodovacích si dobře vedli Michael Matthews a Corbin Strong (Israel-Premier Tech), pro oba šlo také o časové bonusy do celkovéh pořadí. Na vrchařských zase svedli souboj Luke Plapp (INEOS Grenadiers), který si z dnešního dne odnesl trikot lídra vrchařské soutěže, a Alessandro Covi (UAE Team Emirates).

Další pád přišel v cílové rovince, kde spadl Jordi Meeus (BORA-hansgrohe) a s ním například i  Magnus Sheffield (INEOS Grenadiers) a Chris Harper (Jayco AlUla), který musel po etapě odstoupit.

V samotném závěru se rozjížděcí vlaky úplně rozbily a ze sprintu se stal zmatek. V nejlepší pozici byl Michael Matthews, ale v klíčový moment zaváhal, což ho dost možná stálo výhru. Tu si pro sebe získal Phil Bauhaus před Calebem Ewanem, který se přiřítil z velké dálky.

Alberto Bettiol dále vede v celkovém pořadí, ale jeho náskok se snížil na šest vteřin od nově druhého Michaela Matthewse.

Zdroj obrázku: Getty Images (©2023)