Tour Down Under je zpět! Vše otevřel deštivý prolog plný pádů!

nabor

Deštěm ovlivněný prolog nabídl velké rozestupy v celkovém pořadí i překvapivé pódium. Ital Alberto Bettiol (EF Education-EasyPost) si po výhrách na Kolem Flander a na Giru dojel pro časovkářský triumf v úvodní etapě Tour Down Under. Druhý skončil Magnus Sheffield (INEOS Grenadiers) a třetí Julius Johansen (Intermarché-Circus-Wanty).

Závod Tour Down Under se vrátil na obrazovky a do kalendáře po dvou vynucených pauzách způsobených Covidem. Zároveň se vrátil s novinkami a první z nich byl prolog, který se jel na tomto závodě vůbec poprvé v historii.

Načasování startu bylo v tomto prologu klíčové. Jezdci, kteří odstartovali mezi prvními, měli velkou výhodu, jelikož startovali ještě na relativně suché vozovce. Dalším závodníkům už počasí znepříjemnilo život a museli se vypořádat s kluzkou vozovkou.

Jako první vyrazil na souboj s 5,5 kilometru dlouhým prologem v Adelaide James Moriarty (výběr Austrálie). Krátce po něm vyrazil i Alberto Bettiol a Ital se s časem 6:19 usadil na prvním místě.

A tento stav vydržel až do konce, jelikož další jezdci se, převážně kvůli dešti, nedokázali ani přiblížit jeho času. Nakonec se počasí začalo umoudřovat až pro poslední závodníky, což nahrálo Magnusi Sheffiledovi, který ztratil 8 vteřin, a překvapením časovky Juliusi Johansenovi a Kadenu Grovesovi (Alpecin-Deceuninck), kteří zaostali o 10, potažmo 11 vteřin.

Z dalších favoritů pak časovku nejlépe zajeli Jay Vine (UAE Team Emirates) a Michael Matthews (Jayco AlUla), kteří uzavřeli nejlepší desítku. Zároveň mnoho jezdců chybovalo na kluzké vozovce – na zemi skončili Mikkel Frølich Honoré (EF Education-EasyPost) nebo Alessandro Covi (UAE Team Emirates).

Z favoritů počítají ztráty přes 40 vteřin například Michael Storer (Groupama-FDJ), Geraint Thomas (INEOS Grenadiers), Jai Hindley (BORA-hansgrohe) nebo Luis León Sánchez (Astana Qazaqstan).

Zdroj obrázku: SprintCyclingAgency (©2023)