Druhou etapu Dauphiné vyhrál Alexis Vuillermoz z úniku

nabor

Peloton dnes začal pozdě a váhavě bycha honit, takže vítězství těsně slavil únik a první dvě místa získaly druhodivizní týmy. V dlouhém spurtu nakonec došly síly Olivieru Le Gacovi (Groupama-FDJ), ale i tak získal krásné třetí místo. Zkušeně ho přespurtoval Alexis Vuillermoz (TotalEnergies) a nakonec i Anders Skaarseth (Uno X). Všichni tři se díky bonusovým vteřinám dostali i před Wouta van Aerta (Jumbo-Visma) v celkovém pořadí a Vuillermoz se oblékl do žlutého.

Etapa dlouhá 169,8 km mířila ze Saint-Péray přes Francouzské středohoří do Brives-Charensac. Na rozjezd před víkendovými horami jezdci absolvovali nejdříve dvě prémie 3. kategorie (obě cca 5 km do 5%), pak výjezd na Le Gerbier-de-Jonc a v závěru dva brdky s klesajícím finišem.

Po zhruba 20 kilometrech se vytvořil únik ve složení Olivier Le Gac, Anders Skaarseth, Anthony Delaplace (Arkéa-Samsic), Xandres Vervloesem (Lotto Soudal), Kevin Vermaerke (DSM) a Alexis Vuillermoz.

Xanders Vervloesem si vyjel pro body na obou prvních prémiích a pak si z úniku vystoupil. Následovala „dvojka“ Col de Mézilhac (11,6km/4%), po které ale stoupání pokračovalo dalších 300 výškových metrů až na rychlostní prémii Le Gerbier-de-Jonc. Uprchlíci měli náskok přes 4 minuty, ale v kopci peloton zjistil, že odpadají významní spurteři – Dylan Groenewegen (DSM) ztrácel kolem dvou minut a Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious) dokonce vzdal. Na čele se začali točit jezdci Ineosu, EF a nepříliš ochotně i Jumba, které cílí spíše na celkové pořadí Primože Rogliče, a podařilo se stáhnout náskok úniku až na 30 sekund 3 kilometry před cílem, což dávalo naději Van Aertovi na opětovný zisk etapy, nebo alespoň udržení žlutého trikotu.

Závodníci v úniku však do posledního kilometru dobře spolupracovali, a tak měl peloton nakonec smůlu. Vuillermoz a Skaarseth sice začali taktizovat a připravovat si útok zezadu (což se jim vyplatilo), ale Olivier Le Gac 400 metrů před cílem přece jen vyrazil do nadějného spurtu. Bohužel mu před páskou došly síly a oba soupeři ho přespurtovali. Peloton dojel se ztrátou 5 sekund.

Critérium du Dauphiné (2.UWT)

Stage 2  »  Saint-Péray › Brives-Charensac

/zdroj obrázku: cyclingnews.com/