3. etapa Dauphiné – David Gaudu nachytal Wouta van Aerta!

nabor

V dojezdu na kopec ve 3. etapě Critérium du Dauphiné nachytal David Gaudu (Groupama-FDJ) Wouta van Aerta (Jumbo-Visma) na švestkách v posledních centimetrech finiše. Wout van Aert už zvedal ruce nad hlavu, když se vedle něj zjevil David Gaudu a hodil kolo do pásky. Alexis Vuillermoz (TotalEnergies) cílové stoupání neustál a do žlutého jde Wout van Aert o 6 sekund před Davidem Gaudu.

Na trati dlouhé 169 kilometrů ze Saint-Paulien na Chastreix-Sancy bylo nejdůležitějším bodem právě cílové stoupání, dlouhé 6 km s průměrem 5,6%, ale se čtvrtým kilometrem do 8% a posledním kilometrem po rovině. Úplně posledních 200 metrů se však opět zvedlo do 6%.

Nejprve šestičlenný únik se ve stoupání na „čtyřku“ Côte de Besse-en-Chandesse zredukoval na tři závodníky – s Jonasem Gregaardem z Uno-X jeli Pierre Rolland a Sebastian Schönberger z týmu B&B Hotels. Na náhorní plošině pak začal jejich náskok klesat a před nástupem na Sancy byli dojeti.

V pelotonu pracovaly hlavně týmy Jumbo-Visma – Chris Laporte a Tiesj Benoot, a také TotalEnergies – Edvald Boason Hagen, ale žlutý Alexis Vuillermoz 4 kilometry před cílem hlavní skupinou pomalu procouval na konec. Z čela vyzkoušel nástup Tsgabu Grmay (BikeExchange) a po něm Rémi Cavagna (Quick-Step) s Janem Hirtem (Intermarché-Wanty), ale Jonas Vingegaard (Jumbo) vše uklidnil.

Prudký závěr stoupání poněkud odklidil z čela Wouta van Aerta, ale Vingegaard ho na rovině okamžitě dotáhl dopředu. Belgičan zahájil dlouhý spurt do kopce, síly docházely, ale nikoho kolem sebe neviděl, a tak už zvedal ruce nad hlavu…, když vtom se zprava vynořil David Gaudu, závodící na rozdíl od Van Aerta do posledních centimetrů. Třetí za nimi skončil Victor Lafay (Cofidis).

/zdroj obrázku: cyclingnews.com, Getty Images/

Critérium du Dauphiné (2.UWT)

Stage 3  »  Saint-Paulien › Chastreix-Sancy