Druhé místo v úvodní časovce Gira získal juniorský mistr světa ve skocích na lyžích!


Veškerou pozornost si včera vysloužil především vítěz úvodního dílu letošního ročníku Giro d’Italia, Tom Dumoulin. Pojďme se ale podívat také na nešťastného poraženého, jímž se stal Primož Roglič. Od vítězství jej dělila jediná setina sekundy. A to se ještě před pěti lety věnoval úplně jinému sportu než cyklistice.

Roglič prokazoval už od dětství obrovský talent na lyžích. Vždyť v pouhých třinácti letech na Kontinentálním poháru (pomyslná 2. liga ve skocích na lyžích) získal 23. místo a porazil i současného českého reprezentačního trenéra, Jakuba Jiroutka!

První velký úspěch zaznamenal už v šestnácti. Tehdy se mu podařilo závod Kontinentálního poháru dokonce ovládnout. Za sebou nechal medailisty z mistrovství světa, olympijských her či dokonce vítěze celkového hodnocení Světového poháru.

Zádrhel přišel na konci sezony 2006/2007. Nejdříve oslavil se slovinským týmem zlato na MS juniorů v týmovém závodě po stříbru z minulého ročníku. Později ho ovšem na tehdy největším můstku světa v Planici potkal brutální pád. Primož se po něm sice brzy oklepal a po půl roce se objevil na startu letních klání, nikdy už však nedokázal navázat na nadějný start své kariéry.

Po nevýrazných výsledcích se rozhodl na začátku roku 2011 ukončit skokanskou kariéru. Bez sportu však dlouho nevydržel, již o dva roky později se stal jezdcem týmu Adria Mobil.

Primož Roglič v dresu týmu Lotto NL-Jumbo
Primož Roglič v dresu týmu Lotto NL-Jumbo

Letos udělal velký krok směrem k užší cyklistické špičce. Podepsal s týmem LottoNL-Jumbo a objevil se hned na první Grand Tour. Tam na sebe nenechal dlouho čekat a v 1. etapě si málem zajistil dres vedoucího závodníka. Od tohoto fantastického úspěchu jej dělila 1 setina.