Dramatický růžový souboj v poslední horské etapě

nabor

Kdo by věřil, že Giro rozhodne prémie třetí kategorie? Dnes na to ale může dojít. Budou ji totiž předcházet tři „jedničky“ a dojezd na ní bude dvoutisícový.

20. etapa Giro 2016 profilZávod jde do finále. Byl plný zvratů a ještě jich mnoho může přinést. Dvacátá etapa na to nabízí prostoru dost, i když je z těch horských nejkratší. Možná však také můžeme říci – nejintenzivnější. Začne v Guillestre v departmentu Hautes-Alpes. Jak správně odhadnou fanoušci Tour de France, jde o francouzskou obec, jíž se projíždělo už včera před výjezdem na Risoul. Dnes to nebude o moc lepší. Ne, nepojede se sice na obávaný Izoard, kam odtud také vede silnice, ale na „jedničku“ Col de Vars. Díky rovné středové pasáži má průměr „jen“ 5,8 %, v průběhu dne však bude prudkost prémiií stoupat.

Sant'Anna di VinadioDruhá v pořadí je Col de la Bonette. 22 kilometrů a 6,7 %, druhý nejvyšší bod Gira. Vzpomínáte na Tour 2008? Právě tehdy tu zahučel ze srázu John-Lee Augustyn, podobně jako včera Kruijswijk a Zakarin znaven z úspěšně zvládnuté prémie. Malou útěchou pro bezpečí závodníků je, že tentokrát se bude strana, jež byla na Tour sjížděna, vyjíždět. Z Bonette zamíří peloton až do nejnižšího bodu etapy, Isoly (865 m n. m.), a bude pokračovat proti proudu Tour de France 2008. To znamená výjezd na Colle delle Lombarda jižní stranou. 20 km, průměr 6,9 %. Je třeba říkat více? Po krátkém a ve druhé polovině prudkém sjezdu pak samo finále. Sice jen „trojka“, ale to na Giru neznamená lehký kopec. 2,3 km, 8,3 %. A to s vědomím, že zítra bude i vteřinová ztráta špatně řešitelná.

Bouřky se po teplých dnech nedají vyloučit. V principu je ale přepověď optimistická. Spíš slunce než mraky, i ve výškách.

Po včerejšku je jasné, kdo bude v tomto profilu favoritem. Vincenzo Nibali je zpět a najet na Chavese minutu v takto těžké etapě se nezdá nemožné. Naopak Kruijswijk, jenž dokončil včerejší etapu všestranně zraněný, sice přes noc zregeneruje, ale i hájení třetího místa bude pro něj ještě úkolem. Naštěstí pro Nizozemce Valverde, který je 43 sekund zpět, nezvládá velké nadmořské výšky a včera se zase necítil nic moc. Majka vypadal silněji, žel jeho ztráta na pódium je velká.

40 kilometrů dlouhý sjezd z Bonette dává solidní naději úniku. Pokud favorité pojedou zostra až poslední dva kopce, vyhrát by mohl Brambilla, Atapuma, Anton či šok z časovky Foliforov. Tím okruh černých koní jen načrtávám. Útočit budou chtít i další, včetně Sky.

Začínáme ve 12:45. Ve stejnou dobu tedy uzávěrka tipů do naší soutěže. Přenosy tentokrát už od jedné. Dojezd po páté