Odepsaný Žralok z Messiny se vrátil zpět a vyhraje Giro! Taaramäe vyhrál etapu

nabor

Vincenzo Nibali (Astana) byl odepisovaný, ale fenomenální Ital se včera a hlavně dnes vrátil. A vrátil se famózně. V dnešní etapě vysvlékl Estebana Chávese (Orica-GreenEDGE) z růžového dresu a zítra si vychutná v Turíně vítězné ovace.

Dnes se z výhry radoval únik, konkrétně Estonec Rein Taaramäe (Katusha), před Darwinem Atapumou (BMC), který se dostal do Top 10 celkového pořadí.

Únik se vytvořil s jedenácti jezdci Mikel Nieve (Sky), Stefan Denifl (IAM), Tanel Kangert (Astana), Joe Dombrowski (Cannondale), Alexander Foliforov, Aleksey Rybalkin (oba Gazprom-RusVelo), Giovanni Visconti (Movistar), Gianluca Brambilla (Etixx-Quick Step), Diego Ulissi (Lampre-Merida), Darwin Atapuma a Rein Taaramäe. Do úniku se zkoušel dostat i Damiano Cunego (Nippo-Vini Fantini), ale nepovedlo se mu to a vzdal se modrého dresu. O ten si to rozdali Mikel Nieve se Stefanem Deniflem. Bask ve službách týmu Sky dnes pilně útočil a sbíral body a vyhraje modrý dres.

Únik se členil. Nejaktivnější byli Joe Dobrowski a Darwin Atapuma, držel se jich Giovanni Visconti, ale Taaramäe s Kangertem a Nievem se dokázali vždy dotáhnout.

Ve chvíli, kdy se všichni ohlíželi, Taaramäe nastoupil a svým kolegům z úniku už nedal šanci.

Peloton dlouho pokračoval, tempo následně určoval Michele Scarponi (Astana) a hodně uškodil nohám favoritů. Jediný, komu to nevadilo, byl Nibali a 12 kilometrů před cílem nastoupil. Cháves s Valverdem sice zareagovali, ale na druhý pokus, který po pár metrech následoval, nedokázali reagovat.

Od této chvíle už celý svět sledoval časomíru, na které bylo vidět, že Chávesovi Nibali uniká. K růžovému muži přijel ještě Rigoberto Uran (Cannondale), chvíli tahal, ale Cháves stále trpěl, proto společně s Valverdem odjeli a sjížděli Nibaliho sami.

Cháves se propadl k další skupině, kde jel Bob Jungels (Etixx-Quick Step), Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) a Rafal Majka (Tinkoff). Zde tahal Bob Jungels a vrátil se k němu i Gianluca Brambilla. Ovšem k Nibalimu přijel Tanel Kangert a ještě mu pomohl zvýraznit rozestup.

Nibali protnul pásku jako první z favoritů, jen pár vteřin po něm přijeli Uran s Valverdem. Asi za minutu a čtvrt přijeli Rafal Majka s Bobem Jungelsem, který vyhraje bílý dres. Poté cíl protnul smutný hrdina Gira Steven Kruijswijk a za ním růžový muž Esteban Cháves. S ním projel cílem i Michele Scarponi, který na cílové čáře oslavoval Nibaliho výhru a vedle něj projížděl zlomený Cháves.

Giro je rozhodnuto, viděli jsme velkolepou bitvu. Zítra tento příběh končí a za rok to bude už 100. ročník.

Vincenzo Nibali

Pořadí 20. etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Rein Taaramäe Katusha 4:22:43
2. Darwin Atapuma BMC + 0:52
3. Joe Dombrowski Cannondale + 1:17
4. Mikel Nieve Sky + 4:12
5. Alexander Foliforov Gazprom-RusVelo + 4:36
6. Vincenzo Nibali Astana + 6:44
7. Alejandro Valverde Movistar + 6:57
8. Rigoberto Uran Cannondale ,,
9. Giovanni Visconti Movistar + 7:47
10. Rafal Majka Tinkoff + 8:06

Celkové pořadí po 20. etapě

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Vincenzo Nibali Astana 82:44:31
2. Esteban Chaves Orica-GreenEDGE + 0:52
3. Alejandro Valverde Movistar + 1:17
4. Steven Kruijswijk LottoNL-Jumbo + 1:50
5. Rafal Majka Tinkoff + 4:37
6. Bob Jungels Etixx – Quick Step + 8:31
7. Rigoberto Uran Cannondale + 11:47
8. Andrey Amador Movistar + 13:21
9. Darwin Atapuma BMC + 14:15
10. Kanstantsin Siutsou Dimension Data + 16:20