Drama 2. etapy Tour de France vyhrála německá Gorilla!

nabor

Druhou etapu Tour de France vyhrál po sprintu skupiny André Greipel. Dnes přišla na řadu první klasická etapa dlouhá 166 kilometrů.

Dnešní únik se moc dlouho na čele neprezentoval (Clement, Fonesca, Bárta a Quemeneur)
Dnešní únik se moc dlouho na čele neprezentoval (Clement, Fonesca, Bárta a Quemeneur)

Podle profilu etapy se očekávala klidná úvodní etapa s hromadným dojezdem a únikem, který vydrží do 20 kilometrů před cílem. Naštěstí se tento scénář nevyplnil. Sice hned na prvních metrech etapy vystřelili dopředu čtyři jezdci včele s Janem Bártou, který si chtěl napravil nepovedený včerejšek. Spolu sním byli v úniku ještě A. Fonseca, S. Clement a P. Quemeneur. Skupina byla dojeta 50. kilometrů před cílem. Jan Bárta bojoval jako lev, ze skupiny několikrát atakoval a sólově si dojel na sprinterskou prémii. Na bojovníka dne mu to bohužel nestačilo.

Asi 80 kilometrů před cílem se začalo v pelotonu konečně závodit. Dojelo se totiž na větrné roviny a tam se peloton začal okamžitě dělit. Po dojetí skupiny uprchlíků začalo pršet. V tu chvíli začaly jet na špici týmy Lotto Soudal a Etixx Quick-Step. Vytvořily 24 člennou skupinu spolu s dalšími týmy favoritů Contadora, Van Garderena a Frooma a pomalu se začaly vzdaloval pelotonu. Ve druhé skupině nakonec zůstaly esa jako Nibali, Pinot, Valverde, Rodriguéz, Bardet, König, Bárta, Quintana nebo Peraud, jejichž týmy se nedokázaly zorganizovat a na špici závodního pole časovou ztrátu začít stahovat. Ta se nakonec vyšplhala na 1:28 min.

Bojovníkem etapy byl jmenován Michal Kwiatkowski
Bojovníkem etapy byl jmenován Michal Kwiatkowski

O vítězi se rozhodlo ve sprintu mezi Saganem, který měl minimální podporu týmu a ještě si dojížděl defekt, Cavendishem, pro kterého pracovalo hned pět jezdců (Kwiatkowski, Uran, Martin, Renshaw a Štybar). a Greipelem kterému  byli k ruce Tony Gallopin a Marcel Sieberg. Pro Sagana a hlavně pro Contadora pracoval velmi dobře Roman Kreuziger, který se pravidelně střídal na čele.

Švýcarský Spartakus se oblékl do žlutého dresu
Švýcarský Spartakus se oblékl do žlutého dresu

Spurt rozjel Mark Renshaw pro Marka Cavendishe, za ním se srovnali Greipel, Sagan, Cancellara, Oss a Greg Van Avermaet. Duo BMC nemělo sílu se do spurtu zapojit a svěsilo nohy. Cavendish vsadil na dlouhý spurt a málem mu to vyšlo. Ale Greipel, Sagan a Cancellara si počkali a vyrazili později, Cavendish na konci zvolnil a uvolnil cestu k bonifikačním vteřinkám Fabianu Cancellarovi. Ten se tak zítra poveze už 29. den ve žlutém dresu a má kvality na to ho držet hodně dlouho. Ve spurtu byli rychlejší Peter Sagan, který by potřeboval delší spurt, ale ten nepřišel a tak se z vítězství mohl radovat André Greipel.

Contador v cíli 2. etapy Tour de France 2015
Contador v cíli 2. etapy Tour de France 2015

Na čele dojela skupina pouze 24 lidí, která pracovala jako jeden stroj a ani trojnásobně větší peloton ji nedokázal dohnat. V té čtyřiadvacítce byli Greipel, Sieberg, Gallopin (všichni Lotto Soudal), Sagan, Contador, Kreuziger, Rogers (všichni Tinkoff-Saxo), Cancellara (Trek), Cavendish, Martin, Uran, Renshaw, Štybar, Kwiatkowski (všichni Etixx-Quick Step), Oss, Van Avermaet, Van Garderen, Schär, Quinziato (všichni BMC), Froome, Thomas, Stannard (všichni SKY), Dumoulin a Barguil (oba Giant-Alpecin).

Nový lídr bodovačky, André Greipel
Nový lídr bodovačky, André Greipel
Tom Dumoulin se stal nejlepším jezdcem do 25 let
Tom Dumoulin se stal nejlepším jezdcem do 25 let

 

Top 10 etapy

Tour de France 2015 Jezdec Tým čas
1 André Greipel Lotto Soudal 3:29:03
2 Peter Sagan Tinkoff – Saxo ,,
3 Fabian Cancellara Trek Factory Racing ,,
4 Mark Cavendish Etixx-Quick Step ,,
5 Daniel Oss BMC ,,
6 Greg Van Avermaet BMC ,,
7 Chris Froome SKY ,,
8 Tom Dumoulin Giant – Alpecin ,,
9 Tony Martin Etixx-Quick Step ,,
10 Warren Barguil Giant – Alpecin ,,

 

Top 10 celkového pořadí

Tour de France 2015 Jezdec Tým čas
1 Fabian Cancellara Trek Factory Racing 3:44:01
2 Tony Martin Etixx-Quick Step 0:03
3 Tom Dumoulin Giant – Alpecin 0:06
4 Peter Sagan Tinkoff – Saxo 0:33
5 Geraint Thomas SKY 0:35
6 Daniel Oss BMC 0:42
7 Rigoberto Uran Etixx-Quick Step ,,
8 Tejay Van Garderen BMC 0:44
9 Greg Van Avermaet BMC 0:48
10 Chris Froome SKY ,,