Větrný dojezd na umělý ostrov

nabor

Kompletně nizozemská, rovná a (pří)mořská druhá etapa Tour de France povede z Utrechtu na jihozápad, do provincie Zeeland.

Etapa bude měřit 166 kilometrů a končí doslova na moři – na umělém ostrově Neeltje Jans. Na něm stojí zábavní park, okolí využívají také fanoušci vodních sportů. Nyní sem však vůbec poprvé zamíří Tour de France. Posledních padesát kilometrů se pojede v přímém kontaktu se Severním mořem, z něhož bude od západu či jihozápadu vát vítr. Jeho rychlost by neměla přesahovat 20 kilometrů v hodině, místy bude foukat proti, místy z boku a právě tehdy by mohl drobit peloton.

Oproti včerejšku se ochladí. Teploty mohou být až o deset stupňů nižší, během dne by mělo také pršet. K večeru bude déšť ustávat a dojíždět by se tak mohlo již za polojasna.

2. etapa je absolutní rovinou, podobně jako 13. etapa na Giru

Pokud se nestane nic nočekávaného, rozdají si to o vítězství spurteři. Etixx, Lotto-Soudal, Kaťuša i Tinkoff platí za stáje silné ve větrném počasí a právě v nich najdeme čtyři hlavní adepty. Mark Cavendish, který bude moci přes moře vyhlížet Británii, nabízí asi nejlepší poměr rychlosti a týmového umu. Jeho hlavními pronásledovateli by měli být Greipel (prý silnější než kdy jindy) a Kristoff, který svou skvělou sezónu rozjel rovnou hattrickem ve větrném Kataru. Ohledně Petera Sagana stále není zcela jasno a už dnešek nám hodně napoví, jak to s ním a zeleným dresem je a bude.

Ve zbytku pole najdeme spoustu dalších zajímavých jmen, vždy však budeme čelit jistým pochybnostem. Bouhanni nejspíš stále nebude fit a stejně jako Démare s Coquardem by se musel vzepřít pověsti francouzských týmů coby ne právě záruky úspěchu ve větrném závodě. John Degenkolb tak jako Edvald Boasson Hagen či Tyler Farrar by se ve spurtu objevit mohl, nicméně u těchto jmen narážíme na nikoli nejvyšší absolutní rychlost. Trochu mimo pozornost zůstane při své první velké příležitosti ukázat Tour svůj um Sam Bennett. Irský mladík se může v Boře spolehnout na solidní podporu jezdců jako jsou Jan Bárta, Emanuel Buchmann či Zakkari Dempster a s trochou štěstí by právě on mohl být tím, kdo vypálí top favoritům rybník.

Etapa začíná ve 13:50 a stejně jako tu dnešní ji budete moci sledovat celou živě. V sedle jezdci stráví asi tři a půl hodiny.