Double Nizozemek, double Van der Breggen. Longo Borghini bere bronz

nabor

Ten scénář známe až příliš dobře. Stačí jeden oranžový nástup a je po závodě. Dnes vyšel Anně van der Breggen, jíž do kopce nikdo nestačil. Za ní si pro stříbro těsně dospurtovala Annemiek van Vleuten. Elise Longo Borghini připadl poněkud hořce chutnající bronz.

Imola tentokrát závodníce přivítala vlídněji. Dvacet stupňů, skoro jasno, byť stále docela větrno. Úvod závodu se nesl v poklidném rytmu. Na druhou stranu trojice stoupání Bergullo (2,2 km, 3,2 %), Mazzolano (2,2 km, 6,6 %) a Cima Gallisterna (2,3 km, 7 %) nevyhnutelně znamenala prosévání pelotonu, který se ve druhé polovině prvního z pěti je obsahujících okruhů rozdělil na tři skupiny.

Téměř neustále byla nucena stíhat Jarmila Machačová. Technika zradila Annu van der Breggen, ovšem v poklidu dojela zase zpět do první grupy. Poměrně aktivně jely Němky.

Až 107 kilometrů před cílem konečně přišel pořádný útok, konkrétně od Belgičanky Valerie Demey. Ten peloton až překvapivě probudil, náskok se nedostal přes půl minuty. Po jejím stažení akcelerovala Alison Jackson, k níž dojela ještě Grace Brown. Daleko vzadu se pak statečně prala o přežití islandská trojka Bríet Krsitý Gunnarsdóttir, Agusta Edda Bjornsdóttir, Hafdís Sigurðardóttir – s věkovým průměrem téměř 36 let jasně nejstarší sestava závodu měla ztrátu 15 minut.

Zvrat přišel 85 kilometrů před cílem, kdy začaly hrát své karty i týmy velkých favoritek. K čelní dvojici postupně přibyla desetičlenná skupina s Lisou Brennauer, Amy Pieters či Christine Majerus, do tempa se opírala také Mavi García.

68 kilometrů od cíle. Ze sjezdu opouští balík Eugenia Bujak. Uprchlice drží výhodu jeden a půl minuty, ale především se pořád čeká. Italky kontrolují peloton a konverzují.

Meta 54 kilometrů. Naposledy odpadá Jarmila Machačová a české naděje zůstávají v rukou čísla 123, Nikoly Noskové. V zatáčce dochází k mírné kolizi, naštěstí bez pádu. A zatímco Bujak zvolna docvakává únik, konečně se něco děje mezi medailovými adeptkami, jak neomylně signalizuje nizozemská invaze do popředí skupiny.

Stále přes 40 kilometrů od cíle tempo přebírá Van Vleuten. Za ní jedou Longo Borghini, Uttrup Ludwig a Van der Breggen. A světová šampiónka v časovce nastupuje. Během pár set metrů získává ve stoupání k dobru 20 sekund a ačkoli za ní záhy vzniká mezinárodní, ovšem z průběhu sezóny dobře osvědčená spolupráce Longo Borghini – Deignan, je zřejmé, že zlatý sen se domácím fanouškům nevyplní. Také proto, že drobná Dánka se ve větru trápí. Trojka předních kandidátek stříbra s sebou navíc nechce vézt Annemiek van Vleuten a čeká tedy na peloton, ve kterém jede třicítka cyklistek. Nikola Nosková nikoliv.

Následná snaha Italek působí marně. Velká skupina plivající krev jen aby držela svou ztrátu na osamocenou vedoucí závodnici. Frustrace byla zřejmá i z Britek. Deignan tak jako Longo Borghini si věřily na nejcennější kov. Závěrečné stoupání dne ale začaly dvě a půl minuty za Annou van der Breggen a stále spolu s Marianne Vos či Annemiek van Vleuten.

V úbočí Cima Gallisterna na pár vteřin zrychlila Lucy Kennedy. Jenže jsou to zase stejná jména, jež mají nejvíce sil. Malý náskok si vytvářejí Van Vleuten a Longo Borghini. Za nimi Lippert, Uttrup Ludwig, Vos, Deignan a Niewiadoma.

Ve sjezdu pak Longo Borghini a Van Vleuten poodjely na bezpečnou vzdálenost a Italka zřejmě přecenila svou spurterskou dominanci. Tahala tempo, poté jako první nastoupila a ve výsledku se štěstí usmálo na soupeřku. Země tulipánů bere skrze Marianne Vos i čtvrtou pozici v cíli, mistryní světa se suverénním způsobem stala Anna van der Breggen.

Mistrovství světa 2020, silniční závod žen

P. Jméno Stát Čas
1 Anna van der Breggen Nizozemsko 4:09:57
2 Elisa Longo Borghini Itálie +1:20
3 Annemiek van Vleuten Nizozemsko
4 Marianne Vos Nizozemsko +2:01
5 Lianne Lippert Německo
6 Lizzie Deignan Velká Británie
7 Kasia Niewiadoma Polsko
8 Cecilie Uttrup Ludwig Dánsko +2:41
9 Lisa Brennauer Německo +3:08
10 Marlen Reusser Švýcarsko +1:46
64 Nikola Nosková Česko +14:01
74 Tereza Neumanová Česko +18:03
76 Jarmila Machačová Česko +21:12
95 Tereza Medveďová Slovensko +26:47