Mistrem světa je Julian Alaphilippe!

nabor

Julian Alaphilippe (Francie) je novým mistrem světa! Francouz rozhodl drtivým nástupem v posledním přejezdu stoupání Cima Gallisterna. Pro Francii je to první titul od roku 1997, kdy v San Sebastianu uspěl Laurent Brochard. Pro stříbro si přijel Wout van Aert (Belgie) a bronz vybojoval, po těsném souboji s Michalem Kwiatkowskim (Polsko), Marc Hirschi (Švýcarsko). 

Na závodníky dnes čekal okruh shodný s tím včerejším v ženském závodě. Muži ho jeli celkem devětkrát a celková délka byla 258,2 kilometrů. Navíc při každém okruhu čekala dvě těžká stoupání Mazzolano a Cima Gallisterna. Start i cíl znovu obstaral okruh Enza a Dina Ferrariho v Imole.

Úvodní kilometry

Do dnešního závodu neodstartovali Natnael Berhane (Eritrea), Nikias Arndt (Německo) a jeden z favoritů Alexey Lutsenko (Kazachstán), který měl před startem pozitivní test na Covid-19. Byli to právě Lutsenkovi týmoví kolegové, kteří v úvodu závodu útočili nejvíce. Nakonec se do čela dostala sedmička závodníků – Jonas Koch (Německo), Eduard-Michael Grosu (Rumunsko), Torstein Træen (Norsko), Marco Friedrich (Rakousko), Yukiya Arashiro (Japonsko), Daniil Fominykh (Kazachstán) a Ulises Alfredo Castillo (Mexiko). Peloton jim dovolil náskok jenom nad šest minut. Do kontroly tempa se v úvodu pustili Dánové a Švýcaři.

V polovině závodu odpadl z úniku Rakušan Marco Friedrich. Brzy ho následoval i Rumun Grosu. Pátý okruh čelní skupinu značně protřídil. I v pelotonu se tempo zvedlo. Stále to byli Švýcaři a Dánové. Na čele se ale skvěle drželi i Poláci, Slovinci a Belgičani.

Němec Koch, Japonec Arashiro, Mexičan Castillo, Kazach Fominykh a Nor Træen během Mistrovství světa v Imole

Při šestém přejezdu stoupání na Mazzolano opustili únik nejprve Mexičan Castillo a brzy po něm i Japonec Arashiro a Kazach Fominykh. Švýcaři postupně přitápěli pod kotlem a Michael Schär velmi výrazně začal přibližovat peloton k čelu závodu. Tento scénář se hodil i Dánům, kteří také přiložili ruku k dílu.

Tři okruhy před cílem už se do čela tlačily týmy velkých favoritů a o pozice krom Dánů a Švýcarů bojovali i Poláci, Belgičani, Slovinci, Kolumbijci, Nizozemci, Italové nebo Španělé. Jenže ve stoupání Mazzolano se znovu zvolnilo, díky čemuž dvojice Koch a Træen znovu navýšila svůj náskok nad dvě minuty.

První třídění sil

Tohoto zvolnění využil k nástupu Viacheslav Kuznetsov (Rusko). Jeho pokus neměl dlouhého trvání a peloton ho zase rychle pohltil. Tempo zvedli Dánové a po nich se poprvé na čele ukázali Francouzi a rychlost se ještě zvedla. Na vrcholu Cima Gallisterna byla čelní dvojice pohlcena, zatímco Francouzi nepolevovali. Jenže po nájezdu do předposledního kola se z čela úplně vytratili.

Chvíli se na čele držela kompletní osmička Belgičanů, které překryla dvojice Britů Luke Rowe a Tom Pidcock, jehož zadní kolo si hlídal už Michal Kwiatkowski. Luke Rowe přivedl protřiděný balík do stoupání Mazzolano a do čela se vrátili jezdci Belgie.

Vítěz Tour útočí

Na stoupání Cima Gallisterna vyjela na špici dvojice Slovinců. Luka Mezgeč rozjel tempo a pak přišel nástup Tadeje Pogačara. Nikdo na něj nereagoval, Belgičané udržovali konstantní tempo.

Čerstvý vítěz Tour de France přijel s náskokem přibližně deset vteřin na okruh v Imole a do posledního okruhu najel jako první. Ale na Imole zalehl do časovkářské pozice a navýšil svůj náskok na 25 vteřin. Vedle Belgičanů se srovnala pětice Španělů a všichni se chystali na poslední přejezd stoupání Mazzolano.

Rozhodující momenty

Hned v úvodu si na špici najel Mikel Landa (Španělsko), ale přišel útok od Toma Dumoulina (Nizozemsko). Téměř okamžitě dojel k Pogačarovi, ale Belgie situaci kontrolovala. Do stíhání se pustil Guillaume Matrin (Francie) a jak Dumoulina, tak Pogačara dostihl.

Další útok přišel od Damiana Carusa (Itálie). Okamžitě zareagovali Richard Carapaz (Ekvádor) a Wout van Aert. Poté přišlo první kousnutí Žraloka z Messiny Vincenza Nibaliho (Itálie). Za něj se dotáhli Landa, van Aert a Rigoberto Uran (Kolumbie). Stíhat je museli znovu Francouzi, což se jim povedlo, peloton se spojil a čekalo se na stoupání Cima Gallisterna.

Nikdo nechtěl udávat tempo. Zvolnění využil Fausto Masnada (Itálie), za kterého se pověsili Carapaz, Greg Van Avermaet (Belgie), Julian Alaphilippe, Jan Polanc (Slovinsko), Maximilian Schachmann (Německo), Michael Matthews (Austrálie) a další závodníci. Belgičané tuto skupinu museli pokrýt.

Klíčový útok

Další útok chystali Němci, ale rychle je vystřídal Greg Van Avermaet a rozjel tempo. Nástup přišel od Marca Hirschiho. Reagovali van Aert, Nibali, Alaphilippe, Primož Roglič (Slovinsko), Schachmann, Michal Kwiatkowski a Jakob Fuglsang (Dánsko). Za nimi stíhací skupinu vedli Tom Dumoulin a Mikel Landa.

Nastoupil Kwiatkowski, čímž se zbavil Nibaliho. Následoval dynamický nástup Juliana Alaphilippa a odjel od skupiny. Ta se držela na dohled Francouze. Jenže Alaphilippe nasadil skvělé tempo a pětice Hirschi, Fuglsang, Roglič, Kwiatkowski a van Aert nedokázala jeho náskok stáhnout. Navíc na autodromu v Imole začali taktizovat.

To jen nahrávalo Alaphilippovi do karet, který mířil za největším vítězstvím v životě. Poprvé od roku 1997 si Francouz dojel pro titul mistra světa. Do cíle dojel osamoceně a měl dost času na oslavy ještě před páskou. Stíhací skupina už bojovala jen o druhé místo. Wout van Aert musel spurt začít z první pozice, což pro něj nebyl problém a jednoznačně dojel stříbrný. O bronz to byl těsnější spurt, když Hirschi jen o pár centimetrů pokořil Michala Kwiatkowskiho.

Zdroj obrázků:
Cyclingnews (2020): Julian Alaphilippe wins world title at Imola World Championships, https://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-2020/elite-men-road-race/results/ (27. 9. 2020)