Novým mistrem světa v časovce se stal Filippo Ganna

nabor

Filippo Ganna se stal v Imole novým mistrem světa v časovce. Stříbro nakonec bere Wout van Aert a bronz Stefan Küng.

Jako první se ze startovní rampy spustil syrský závodník Ahmad Badreddin Wais. Krátce po něm odstartoval Němec Max Walscheid. Tento závodník je znám především pro své rychlostní schopnosti, ale na trase letošní časovky se mu dařilo velice dobře. V cíli zaznamenal čas 37:51, čímž zaznamenal průběžně nejrychlejší čas. Překonat ho dokázal až Ital Edoardo Affini s časem 37:25.

Mezitím odstartoval Geraint Thomas. Závodník, s kterým se před startem příliš nepočítalo, do časovky vlétl po hlavě. Na prvním mezičase se jednoznačně dostal do vedení, což potvrdil i v cíli, když Affiniho čas překonal o takřka minutu. Jednalo se o hozenou rukavici všem ostatním favoritům.

Na Thomasův čas na prvním mezičase postupně nestačila většina závodníků. Vylepšit ho dokázal až Filippo Ganna, který potvrdil svou roli favorita. Nestačil na něj ani obhájce prvenství Rohan Dennis.

Geraint Thomas podal na druhé polovině trasy horší výkon, což ukazovaly i časy jednotlivých závodníků v cíli, kteří na něj dokázali něco ze své ztráty stahovat. Přesto Brit dlouho držel vedení. Lepší čas dokázal zajet až Wout van Aert, který byl nakonec o deset sekund rychlejší. Jen o tři sekundy na Belgičanův čas nestačil Stefan Küng.

Jenže to se již do cíle blížil Ganna. Ital dokázal své tempo udržet až do konce a poměrně jednoznačně se posunul do vedení, když dokázal Van Aerta překonat o 26 sekund.

Čekali jsme již jen na vítěze z předchozích dvou let Rohana Dennise. Dennis byl na mezičase druhý, avšak v závěru zpomaloval. Nejenže neohrozil Gannův čas, Dennis nakonec s pátým nejrychlejším časem odešel z časovky bez medaile.

Filippo Ganna tedy zaznamenal svůj největší úspěch v kariéře a příští rok bude v časovkách vozit duhový dres mistra světa. Stříbro připadlo Van Aertovi a bronz Küngovi. Svou dobrou formu potvrdil čtvrtým místem Geraint Thomas.