Divokou třetí etapu Etoile de Bessèges ovládl Tim Wellens

nabor

Úvodní etapový závod roku Etoile de Bessèges má za sebou třetí etapu, která nabídla akci od startu až do cíle. Tým Lotto Soudal dokázal dostat své jezdce tam, kam bylo potřeba a Tim Wellens zaslouženě zvítězil a stal se novým lídrem závodu.

Etapa nazvaná Souvenir Raymond Poulidor, na počest legendárního cyklisty, měla nabídnout další šanci spurterům, ačkoliv první polovina trasy byla poněkud zvlněná. Start i cíl obstaralo ústřední městečko závodu Bessèges a na 156 kilometrech byly celkem tři hodnocená stoupání Côte de Portes, Côte des Brousses a Côte de Tharaux.

Hned od začátku se děly věci. Do prvního útoku se pustilo trio Anthony Perez (Cofidis), Ben Hermans (Israel Start-Up Nation) a také „Žralok z Messiny“ Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo). Tím to neskončilo a útoky přišly i od Grega Van Avermaeta (AG2R Citroën), Tima Wellense (Lotto Soudal), Egana Bernala (Ineos) nebo Alberta Bettiola (EF Education-Nippo).

První hodnocené stoupání Côte de Portes přejel na čele Alexis Gougeard (AG2R Citroën). Společně s ním byla na čele asi padesátka jezdců, zbytek hlavního pole byl rozmetán různě po silnici.

Útoky neustávaly a štěstí zkusila pětice Alberto Bettiol, Tim Wellens, Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Owain Doull (Ineos) a Alexys Brunel (Groupama-FDJ). Ani jim nebylo přáno a úspěch nepřinesl ani další pokus Egana Bernala na Côte des Brousses. Na vrcholu byl jako první Michal Kwiatkowski (Ineos) a s ním zkusilo odjet několik dalších závodníků, zatímco za čelem závodu se utvořily dvě skupiny.

První stíhací skupina ztrácela přibližně minutu a byl v ní i Nacer Bouhanni (Arkéa-Samsic) a druhá skupina i s Giacomem Nizzolem (Qhubeka ASSOS) už měla manko přes pět minut.

Kwiatkowski dokázal odjet a vytvořila se čelní skupina o sedmnácti jezdcích, kde nechyběli Gilbert, Van Avermaet, Bernal, Wellens, Edward Theuns (Trek-Segafredo), Nils Politt (Bora-hansgrohe) nebo Bryan Coquard (B&B Hotels p/b KTM). Za nimi stíhací jízdu vedly týmy Cofidis a EF Education-Nippo.

Jenže čelní skupina si rychle vypracovala dvouminutový náskok a bitva se rozhořela. Rozestup dlouho zůstával stejný a začal jemně klesat až ve chvíli, když na čelo pelotonu přijeli Edvald Boasson Hagen (Total Direct Energie) a Dries De Bondt (Alpecin-Fénix).

Čtrnáct kilometrů před cílem přišlo nehodnocené stoupání a etapa se začala rozhodovat. Nejprve zkusil zaútočit Edward Theuns, kterého vystřídal Michal Kwiatkowski, ale skupina zůstávala kompaktní. Až do chvíle, kdy ve sjezdu vyrazil Tim Wellens, na kterého nikdo nedokázal zareagovat a Belgičan si začal vypracovávat solidní náskok.

Wellens budoval svůj náskok na čele, brzy měl více jak 30 vteřin a dojel si pro pohodlnou výhru a vedení v celkovém pořadí. Belgičan má nyní skvělou pozici i na celkové vítězství v závodě. Pro druhé místo si dospurtoval Edward Theuns a třetí skončil Mads Würtz Schmidt (Israel Start-Up Nation).

Pořadí etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Tim Wellens Lotto Soudal 3:28:02
2. Edward Theuns Trek-Segafredo + 0:37
3. Mads Würtz Schmidt Israel Start-Up Nation ,,
4. Greg Van Avermaet AG2R Citroën ,,
5. Philippe Gilbert Lotto Soudal ,,
6. Cyril Barthe B&B Hotels p/b KTM ,,
7. Jake Stewart Groupama-FDJ ,,
8. Nils Politt Bora-hansgrohe ,,
9. Michael Gogl Qhubeka ASSOS ,,
10. Michal Kwiatkowski INEOS ,,
102. Vojtěch Řepa Equipo Kern Pharma + 20:42

 

Celkové pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Tim Wellens Lotto Soudal 10:17:38
2. Edward Theuns Trek-Segafredo + 0:44
3. Mads Würtz Schmidt Israel Start-Up Nation + 0:46
4. Michal Kwiatkowski INEOS + 0:48
5. Philippe Gilbert Lotto Soudal + 0:49
6. Jake Stewart Groupama-FDJ + 0:50
7. Greg Van Avermaet AG2R Citroën ,,
8. Michael Gogl Qhubeka ASSOS ,,
9. Cyril Barthe B&B Hotels p/b KTM ,,
10. Clément Carisey Delko ,,
128. Vojtěch Řepa Equipo Kern Pharma + 22:42

 

Zdroj obrázku:
Cyclingweekley (©2021): Tim Wellens solos from strong break to take stage three of Étoile de Bessèges 2021, https://www.cyclingweekly.com/news/racing/tim-wellens-solos-from-strong-break-to-take-stage-three-of-etoile-de-besseges-2021-490019 (5. 2. 2021)