Devatenáctý dojezd Tour uvidí Bergerac

nabor

Prvních 190 kilometrů dnešní etapy by mohl okořenit jen vítr. Zato v jejím závěru se takřka jistě vichřice prožene pelotonem, který čeká rychlý a napínavý dojezd. Á propos: vyhraje konečně Sagan?

Včera nezklamal favorit dne Nibali a mě osobně nezklamal ani Trofimov tím, že se vydal do úniku. V něm ovšem neměl tolik sil, kolik by bylo třeba.

Tématem, které souvisí se včerejškem, je počasí. Opět totiž hrozí bouřky. Včera se jim peloton vyhnul. Dnes by jejich následky mohly být ještě ničivější, vzhledem k profilu a počtu zatáček na posledních kilometrech.

Dnešní etapa patří do kategorie podnětných, přípustkových, nevyzpytatelných – jak chcete. Zkrátka není úplně jasné, který okruh závodníků bude sahat po vítězství. Tři týdny dřiny mohou zanechat leckteré spurtery unavené, proto si lze představit úspěch ryze útočných jezdců, nevyhraněných spurterů kalibru Sagana a Albasiniho, skupiny silových rychlíků kolem Greipela a Kristoffa i Kittela s Démarem, klasických to zástupců totálních rovinářů na letošní Tour de France.

Prémie je vcelku prudká, ale také krátká a třináct kilometrů před cílem. Samotný závěr je po rovině, ale se čtyřmi zatáčkami a cílovou rovinkou o délce 400 metrů. Navíc není jisté, jak zapůsobí vítr a bouřky – teoreticky může ze silně redukovaného pelotonu vypálit i takový Valverde, pokud bude v první skupině chybět konkurence…

Pro mě jsou favorité dva: z těch největších Sagan, z širšího okruhu Bennati. Slovák podává dlouhodobě excelentní výkony, nebude tak unavený z hor a pořád mu chybí dílčí úspěch. Bennati se předvedl v etapě do Nimes a razance jeho nástupu byla z mého pohledu opravdu oslovující. Celá stáj Tinkoff-Saxo se nalézá v jakési podivné euforii, kdy Contador je zraněný, ale jeho někdejší poddaní užívají svobody plnými doušky. Oba jmenovaní jsou outsidery ve svých duelech (Sagan vs. Kristoff, Bennati vs. Coquard) a oba bych se nebál se střídmým vkladem vyzkoušet.

Další z dlouhých dní na Tour de France 2014 začíná ve 12:15, střední odhad dojezdu je v 17:22.

1 komentář

Comments are closed.