Senzační vítězství Navardauskase, Sagan s Königem spadli

nabor

Etapa byla dnes deštivá, kolem 26 stupňů. Navíc hrozilo i krupobití. To byla celá zápletka první stovky kilometrů i následujících desítek. V posledních kilometrech však přišel velký pád, který zhatil snažení pro lídry týmů v čele s Peterem Saganem a Leopoldem Königem.

Dnes závodníci startovali z města Maubourguet Pays du Val d’Adour a mířili do Bergeracu v 209 kilometrů dlouhé rovinaté etapě. Místem startu projížděli poprvé v historii, do Bergaracu se podívali už potřetí.

Na čele závodu se hned ze začátku vytvořila skupinka pěti jezdců – Gautier (Europcar), Slagter (Garmin-Sharp), Elmiger (IAM), Taaramäe (Cofidis) a Gerard (Bertagne-Seche). Iniciátorem úniku byl prvně jmenovaný. Peloton vedli jezdci Astany společně s Cannondalem. Bylo vidět, že Cannondale má zájem dovézt Sagana vítězně do cíle. Časový rozestup se držel pod třemi minutami.

Defekt kam se podíváš

Zbývalo přes 82 kilometrů do cíle a horký favorit dne Marcel Kittel musel měnit své prázdné kolo. Zpět na svůj bicykl se vrátil až za desítky vteřin. Využil tedy mechanických vozů a zanedlouho se vrátil zpět do pelotonu, který měl v tu chvíli ztrátu dvě a půl minuty. Během závodu nebyl jediný, kdo měl defekt. Díky špatným podmínkám se k němu přidali ještě například Luca Paolini, Luis Maté a Frank Schleck.

Následovala sprinterská prémie na 130. kilometru, která nepřinesla žádný větší vzruch. První pětice na body vůbec nejela. V pelotonu se dopředu dostal Cannondale. Peter Sagan o jedno prošlápnutí pedálu navíc předjel své týmové kolegy a bral ze sedmé pozice 9 bodů za Renshawem. Taktovku pelotonu začal přebírat také Lotto-Belisol.

Nervozita v pelotonu

K Lottu se přidával také Cannondale a 40 kilometrů do cíle se náskok uprchlíků začal dramatičtěji snižovat. Snižování náskoku nerespektoval Tom Jelte Slagter z Garminu. Zkusil úprk 32 kilometrů před cílem, minimálně za cílem získání „bojovníka dne„. Každý kilometr, co se peloton blížil k dnešní vrchařské prémii, Côte de Monbazillac s délkou 1,3 kilometrů, začala stoupat nervozita. Do čela se dostávaly další a další týmy. 22 kilometrů do cíle byla skupinka čtyř uprchlíků pohlcena a z pelotonu vystřelil Jan Bakelants z Quick-Stepu. Za dva kilometry se vrátil zpět do pelotonu vedený Cannondalem.

Na čele zůstával jen Tom Jelte Slagter s náskokem 20 vteřin a po mírném sjezdu to vypadalo, že bude dostižen. To se nestalo a stále se držel zuby nehty ve stoupání na dnešní 7,6% vrchařskou prémii o jeden bod. Dokonce si onen bod i připsal, ale víc sil už neměl. Na čele ho vystřídal jeho týmový kolega Ramunas Navardauskas, který si držel dvacet vteřin náskok.

19. etapa kolize Tour de France

Tři kilometry do cíle přišla velká kolize. Do kolize se přimotala desítka zvučných jmen v čele s Peterem Saganem a Leopoldem Königem. Tohle všechno hrálo do noty Navardauskase z Garmin-Sharp, který si dojel před okleštěným pelotonem pro senzační etapové vítězství. Poprvé závodník Litvy vyhrál etapu na Tour de France!

Pád jezdců neměl na celkové pořadí žádný vliv, jelikož přišel až v ochranné zóně.

Je to skvělý týmový výkon. Byl to můj velký sen vyhrát na Tour de France. Jsem šťastný, že se mi to povedlo. Hned od začátku jsme chtěli jet agresivně před tím kopcem. Chtěli jsme jet společně s Tomem, ale ten už vydal moc energie. Já jsem nechtěl zklamat svůj tým a dojel jsem vítězně až do cíle… neskrýval nadšení Ramunas

Pořadí 19. etapy

P. Jezdec Tým WT Čas
1 NAVARDAUSKAS Ramunas Garmin Sharp 20 4:43:41
2 DEGENKOLB John Team Giant-Shimano 10 0:07
3 KRISTOFF Alexander Team Katusha 6 ,,
4 RENSHAW Mark Omega Pharma – Quick-Step 4 ,,
5 BENNATI Daniele Tinkoff-Saxo 2 ,,
6 PETACCHI Alessandro Omega Pharma – Quick-Step ,,
7 DUMOULIN Samuel AG2R La Mondiale ,,
8 SIMON Julien Cofidis, Solutions Crédits ,,
9 VANMARCKE Sep Belkin-Pro Cycling Team ,,
10 ROELANDTS Jurgen Lotto Belisol ,,

Kompletní výsledky zde.

Celkové pořadí po 19. etapě

P. Jezdec Tým Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 85:29:33
2 PINOT Thibaut FDJ.fr 7:10
3 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 7:23
4 VALVERDE Alejandro Movistar Team 7:25
5 BARDET Romain AG2R La Mondiale 9:27
6 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 11:34
7 MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team 13:56
8 TEN DAM Laurens Belkin-Pro Cycling Team 14:15
9 KöNIG Leopold Team NetApp – Endura 14:37
10 ZUBELDIA AGIRRE Haimar Trek Factory Racing 16:25