Bojovník a smolaři: 18. etapa Mikel Nieve vs. Alejandro Valverde

nabor

18. etapa zřejmě definitivně rozhodla o vítězi 101. ročníku Tour de France. O druhé místo však bude v sobotní časovce ještě pořádný boj.

Bojovník dne: Mikel Nieve (Team Sky)

Mikel Nieve se hned na začátku etapy stal součástí dvacetičlenné skupiny, která ujížděla pelotonu. Nejlépe z této skupiny na tom byl Trofimov (28 minut ztráty na Nibaliho), po něm právě Nieve (40 minut na lídra), ale i přesto Astana do výraznějšího náskoku skupinu nepouštěla. Na bájném Tourmaletu za to vzal lídr stáje IAM Sylvain Chavanel, jehož se vydala stíhat dvojice Kadri-Nieve. Následně ho snadno předjela a při cestě na vrchol se zdál v lepší formě Mikel Nieve, avšak velmi cennou vrchařskou prémii nakonec získal domácí Blel Kadri. V závěrečném stoupání Nieve odskočil Kadrimu a sám se vydával směrem k cíli. 8 kilometrů před cílem však kolem něj prolétl Žralok Nibali a Nieve se propadal pořadím dolů. Za dlouhý únik si však zasloužil cenu pro nejbojovnějšího jezdce etapy.

Smolař dne: Alejandro Valverde (Movistar Team)

Čtyřiatřicetiletý Španěl v posledních dnech nestačí na mladší závodníky z první desítky a propadl se v průběžném pořadí ze druhé na čtvrtou příčku. Věkem to však pravděpodobně nebude. Jean Christoph Péraud je ještě o 3 roky starší a právě v posledním týdnu zatím ukazuje výbornou formu a už stojí na virtuálním pódiu. O to ale ještě uvidíme pořádnou bitvu. Trojice Pinot, Péraud a Valverde je natěsnána na druhém až čtvrtém místě v rozmezí pouhých patnácti sekund. Valverde se dnes pokusil zaútočit při sjezdu z Tourmaletu, ale Nibaliho skupina ho nepustila do většího náskoku. Vítěz Vuelty z roku 2009 tak trochu připomněl loňské marné pokusy svého krajana Contadora, který také párkrát útočil ve sjezdu při snaze setřást neúnavného Frooma.