Na Hautacamu se „Žralok“ nažral, ale Majka zůstal celý

nabor

Dnes nemrkal, ale cenné body uhájil. Polák Majka potvrdil poměrně překvapivou porážku Rodrígueze i Nibaliho v boji o puntíkatý dres, když dojel v dnešní etapě třetí. Slavilo se však především v Itálii, která získala díky neporazitelnému Nibalimu další etapový triumf.

Nevolnosti Hausslera, zisk volnosti úniku

Ještě před oficiálním startem odstoupil Heinrich Haussler, nejlepší spurter IAM. Z průběhu Tour de France mu prý bylo nevolno, snad i kvůli smolné nedělní etapě do Nimes. Pokračovalo tak již pouze 165 závodníků.

Úvodní kilometry mířily převážně z kopce a pro únik nebylo úplně lehké vytvořit si větší náskok. Navíc naděje na úspěch byla opět slušná, s čímž souvisel i značný zájem o účást. Jako první si odstup vytvořil Quemeneur, tempo mu ale nevydrželo a tak jej na čele vystřídali Oss s Huzarským. Za nimi se utvořila osmnáctka stíhačů se zvučnými jmény jako Nieve, Bakelants, Trofimov, De Marchi, Voeckler a svůj návrat ke zdraví potvrdil Tiago Machado. V úniku tedy chyběli přední uchazeči o puntíkatý dres, ale také závodníci, kteří by mohli výrazněji promluvit do celkového pořadí.

Jede se k Tourmaletu

Náskok letěl vzhůru a na první vrchařské prémii třetí kategorie, kterou vyhrál Huzarski před Rézou, dosahoval skoro čtyř minut. Tam se ale zastavil a na druhé prémii dne, kde se před Huzarského dostal Boom, byl již o několik desítek vteřin nižší. Na vině byla snaha stáje Astana.

Zanedlouho následoval sprint, na němž bodoval jen únik a přejetí dvou kopců se vyplatilo Coquardovi, který si tak udržel teoretickou naději na dostižení Sagana.

Stoupá se na Tourmalet

Při nájezdu na nejtěžší stoupání dne, Tourmalet, měl únik předstih kolem tří a půl minut. Ve vedoucí skupině se však začalo závodit, což odnesl jako jeden z prvních Machado, a náskok se záhy vyšplhal zpět na čtyři minuty, leč nezdálo se, že by takové údaje nechávaly Astanu chladnou.

V této situaci se za slávou vydal Sylvain Chavanel, v mžiku získal třicet vteřin na kolegy z úniku a vyprovokoval k reakci duo Nieve – Kadri, kterému se podařilo Francouze zhruba v polovině stoupání dostihnout a zamávat mu. V pelotonu trpěl Rodríguez a nevypadalo to, že by chtěl zkoušet atak na puntíkatý dres. Problémy s tempem už měl ze známých jmen také Sagan a Van den Broeck.

Ve skupince pronásledovatelů pokračovala selekce a zanechala za dvěma lídry již jen De Marchiho, Trofimova a Huzarského. Přesto se nedařilo stáhnout čelo na méně než třicet sekund. Rovněž peloton nedokázal výrazněji stahovat a setrvával kolem čtyř minut zpět.

Na vrcholu nakonec 25 bodů získal rozbolavělý Blel Kadri. Trojka v čele s Trofimovem dorazila minutu a půl zpět, někteří další ale nebyli daleko za nimi. Peloton, vedený na posledních stovkách metrů Tinkoffem, byl čtyři a půl minuty opožděn.

Sjíždí se z Tourmaletu

Po cestě dolů za to vzal Valverde, na něhož čekali hned dva týmoví kolegové z úniku. Jediným výsledkem iniciativy ovšem bylo celkové zrychlení tempa hlavních favoritů, kteří lehce stáhli uprchlíky a 20 kilometrů před cílem tak byli vepředu již jen dvě a půl minuty před Nibalim.

Na úpatí Hautacamu dojel peloton skupinu Trofimova a spol. – drobný náskok udržoval jen rváč De Marchi s Huzarským -, za silného zastoupení především Movistaru a BMC byl minutu a půl za vedoucí dvojkou. Jedinou nadějí Nieveho na úspěch byl za daných podmínek nástup, kterým okamžitě utrhl Kadriho a vydal se stíhat svou naději na velké vítězství.

Čas nástupů

11 kilometru před cílem vypálil vpřed Horner a Nibali jakoby reflexivně po zkušenosti z Vuelty okamžitě kapal vteřinové lepidlo na jeho zadní kolo. Netrvalo však dlouho a Ital už nespoléhal na nic jiného než své vlastní nohy.

Tím se v úzkých ocitl Rafal Majka, protože Nibali si s velkou pravděpodobností jel pro 50 bodů, když se osm kilometrů před cílem prohnal i kolem Nieveho. Nepřekvapí tak, že se Polák jal útočit – potřeboval dojet alespoň šestý. Stíhal ho zbytek pelotonu, vedený FDJ. Zatímco Rolland z něj již odpadal, ostatní favorité (až na Van den Broecka, který byl možná dvacet minut zpět) zvládali.

Šest kilometrů pod vrcholem rozjel tempo Van Garderen a začalo se závodit. Trojka Péraud – Van Garderen – Pinot ujela duu Belkinu, Konigovi, který si oba Nizozemce bedlivě střežil, Bardetovi a zuby nehty za jejich zády supěl i Zubeldia a ztráty limitoval Valverde.

Tři kilometry před cílem dojela Pinotova trojice Majku, zbylí zůstávali půl minuty za nimi. Nibali byl neotřesitelně v čele a užíval si ovace.

Jasno? Jak o čem!

V cíli nakonec sicilský „Žralok“ získal 1:10 na Pinota, ještě několik vteřin za ním byl Majka (který tak uhájil puntíkatý dres), Péraud a Van Garderen. Pro šesté místo dospurtoval Bardet, za ním dojela ve stejném čase dvojka Mollema – Konig a další dvě vteřiny zpět Ten Dam, Zubeldia a Valverde.

Závěrečná časovka tak nabídne bitvu mezi třemi uchazeči jak o druhé tak o sedmé místo. Na to bude cílit Leopold Konig, který se už nechal slyšet, že si proti chronometru na zdolání svých nejbližších soupeřů věří.

Kompletní pořadí etapy si prohlédněte zde: http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2014_Stage_18_Hautacam

Pořadí 18. etapy

P. Jezdec Tým WT Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 20 04h 04′ 17“
2 PINOT Thibaut AG2R La Mondiale 10 + 01′ 10“
3 MAJKA Rafal Tinkoff-Saxo 6 + 01′ 12′
4 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 4 + 01′ 15“
5 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 2 + 01′ 15“
6 BARDET Romain AG2R La Mondiale + 01′ 53“
7 MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team + 01′ 57“
8 KONIG Leopold  Team NetApp – Endura  + 01′ 57“ 
9 ZUBELDIA Haimar Trek factory Racing + 01′ 59“
10 VALVERDE Alejandro Movistar Team + 01′ 59“

Celkové pořadí po 18. etapě

P. Jezdec Tým Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 80h 45′ 45“
2 PINOT Thibaut AG2R La Mondiale + 07′ 10“
3  PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale + 07′ 23“
4 VALVERDE Alejandro Movistar Team + 07′ 25“
5 BARDET Romain AG2R La Mondiale + 09′ 27“
6 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team + 11′ 34“
7 MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team + 13′ 56“
8 TEN DAM Laurens Belkin-Pro Cycling Team + 14′ 15“
9 KONIG Leopold Team NetApp – Endura + 14′ 37“ 
10 ZUBELDIA Haimar Trek Factory Racing + 16′ 25“

 

1 komentář

  1. To, jak byl Nibali ve stoupání suverenní. ve mě na chvíli evokovalo myšlenku co mu to Vinokurov naordinoval? To byl exelentní výkon, jako za doby Armstronga, ráda se budu mýlit, když se třeba za dva roky dozvíme více. Ale spíše budu věřit tomu, že se Vincenzo výborně připravil a je současně neporazitelný.

Comments are closed.