Desetikilometrová časovka rozhodne o vítězi na Tirrenu-Adriaticu

nabor

Závěrečná časovka na italském etapáku Tirreno-Adriatico rozhodne o vítězi. V nadějné pozici je Nairo Quintana (Movistar), ale za ním jsou silnější časovkáři Thibaut Pinot (FDJ), Rohan Dennis (BMC), Primož Roglič (LottoNL-Jumbo), Tom Dumoulin (Sunweb) nebo Geraint Thomas (Sky).

Loni na stejné trase rozhodl o svém celkovém triumfu Greg van Avermaet a etapu ovládl Fabian Cancellara. Peter Sagan tehdy prohrál v celkovém pořadí pouze o vteřinku.

Z jezdců, kteří letos mohou získat celkovou výhru, jel loni tuto časovku Thibaut Pinot a na Cancellaru ztratil 35 sekund. Jenže Pinot časovku stále zlepšuje a je aktuálním mistrem Francie v této disciplíně. Ale vyvstává otázka, zda-li je schopný zajet kvalitně i tuto krátkou časovku a eliminovat ztrátu 50 sekund na Quintanu.

Minutu a šest vteřin ztrácí Rohan Dennis. Dennis je několikanásobným mistrem Austrálie v jízdě proti chronometru a krátké časovku mu nejsou cizí. Vzpomeňme třeba časovku na Tour 2015 v Utrechtu, kterou vyhrál.

Dalším jezdcem, který umí časovku excelentně je průběžně čtvrtý Primož Roglič (+ 1:15). Roglič je určitě kvalitním časovkářem a ani jemu není krátká vzdálenost cizí. Vzpomeňme třeba loňské Giro, kdy ho pouhé desetinky dělily od Toma Dumoulina nebo letošní Algarve, kde na 18 kilometrech ztratil 5 sekund na vítězného Castrovieja.

Hned za Rogličem je nejlepší časovkář z této skupiny – Tom Dumoulin. Jezdec z Nizozemska ztrácí 1:19 a v jeho silách je určitě prolétnout časovku v excelentním čase. Uvidíme, zda to bude stačit.

Časovkářské kvality má nesporně i Geraint Thomas. Letos časovku ještě zlepšuje směrem k Giru. Ztráta 1:23 mu do cesty staví velkou výzvu, ale Thomas jede v parádní formě a může překvapit.

Za Thomasem jsou další solidní časokáři jako Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac; + 1:30), Jonathan Castroviejo (Movistar; + 1:32), Bauke Mollema (Trek-Segafredo; + 1:37) nebo Simon Špilak (Katusha; + 1:59).

Ovšem největším favoritem na výhru je Nairo Quintana, který by neměl 50 nebo více vteřin na takto krátké trati na své konkurenty ztratit. Vyřadit ho může hlavně vlastní chyba nebo technická závada, ale očekává se, že Kolumbijec naváže na výhru z roku 2015.

Ve 13:05 odstartuje první jezdec Matteo Pelucchi (Bora-Hansgrohe). Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) vyrazí na trať ve 14:56, Peter Sagan hned o minutu později. Poslední desítku načne Simon Špilak v 15:40. Nairo Quintana odstartuje v 15:58.

Závěrečnou časovku vysílá Eurosport 1 a přenos začne krátce po 14. hodině.