Den dobytí Bastily, větru a dvou třetin Mont Ventoux


Měla to být klidná etapa zakončená snahou Francouzů ovládnout o svátečním dnu mýtický vrchol. Vítr však zdůrazní význam roviny a finiš sesune na Chalet Reynard.

Mont Ventoux - Chalet ReynardCimrman by měl radost. Z Mont VentouxVětrné hory se po zásahu vedení Tour stane Hamlet bez Hamleta. Právě typické poslední kilometry, jež byly před staletími odlesněny kvůli stavbě lodí, se totiž nyní staly příliš větrnými. A nikdo nechce vidět další příběh Toma Simpsona. Od úmrtí Brita, který se pral o slávu ještě v době, kdy Ostrovy cyklistikou moc nežily, a jehož zničila kombinace horka, alkoholu a amfetaminů, včera uplynulo 49 let. Do míst jeho skonu dnes peloton vůbec nedojede, cíl bude na Chalet Reynard. Horská bouda z roku 1927 se tak dočká překvapivé premiéry.

Profil 12. etapa Tour de France 2016
Posledních 6 kilometrů se nedočkáme

Vítr etapu zrychlí nejen proto, že bude o pár kilometrů kratší. Poryvy se pod Ventoux mohou blížit trojciferným hodnotám a boj o pozice bude hodně intenzivní. Mont Ventoux stojí stranou zbytku Alp a etapy na něj bývají tak jako dnes z velké části rovinaté. Na rozehřátí poslouží „čtyřka“ Côte de Gordes (3,3 km, 4,8 %) a bezprostředně po ní „trojka“ Col des Trois Termes (2,5 km, 7,5 %). Stoupání na Chalet Reynard bude mít přibližně 10 kilometrů s průměrem asi 9 % (v porovnání s celým Ventoux sklon mírně stoupne).

Pokud nesledujete letošní Tour opravdu pozorně, mohla vám snadno uniknout prezence Naira Quintany v pelotonu. Drobný Kolumbijec šetřil každý watt na Alpy, do nichž vjíždí se ztrátou 35 sekund na Frooma. O to víc je zklamán, že jej vítr nepustí na vrchol Ventoux. „Bolí to, fakt škoda. Je to skvělý kopec, který mi opravdu vyhovuje,“ nechal se slyšet.

14. července chce na Tour vyhrát také každý Francouz, neboť se slaví výročí dobytí Bastily (letos 227.). V úniku bude domácích jezdců nejspíš hned několik. Z pelotonu zkusí své štěstí Bardet, Rolland a Barguil. Postavení na konci první desítky v souboji s nimi bude hájit i Roman Kreuziger, jenž se ve větru tradičně vyzná a měl by pod cílový kopec přijet vpředu.

Tipy na Facebook posílejte do 11:45. Přímý přenos jako obvykle od 14 h.