Den dobytí Bastily přinese dojezd do Bardetova města

nabor

Světoví lídři se sjíždí do Paříže, aby oslavili nejvýznamnější datum francouzského kalendáře. Stamilióny však upřou zraky do tichého městečka 500 kilometrů od metropole. Cílem deváté etapy Tour tam totiž bude Brioude, rodiště Romaina Bardeta.

Že by konečně velký únik? Favorité celkového pořadí již začínají téměř prosit o trochu klidu. Etapu orámují dvě důležitá stoupání a to první, na Staré dámě premiérové Mur d’Aurec-sur-Loire (3,2 km, 11 %), by mohlo uprchlíkům svěřit pořádný náskok. Zbytek profilu stejně jako včera nebude rovný, ale větší výzva přijde až k závěru. Côte de Saint-Just (3,6 km, 7,2 %, na vrcholu bonus) s následným táhlým sjezdem bude turniketem, jímž kdo projede do půl minuty za lídrem, udrží šanci slavit na konci 600metrové cílové rovinky.

Côte de Saint-Just - klíčové stoupání 9. etapy Tour de France 2019Dnešek bude zvláštní pro všechny Francouze, leč pro tři z nich mimořádně. Řeč už byla o historicky prvním dojezdu etapy do města, kde spatřila poprvé světlo domácí vrchařská star. Dalším jménem je pochopitelně Julian Alaphilippe, jehož úvodní extatické žluté dojmy se jen prohloubí. A konečně Warren Barguil, který by v barvách národního šampióna mohl získat první puntíkaté body a zavzpomínat na rok 2017, kdy přerušil dvanáctileté francouzské čekání na „bastilskou“ výhru.

Profil 9. etapa Tour de France 2019Nejžhavějšími adepty však budou milovníci redukovaného spurtu. Peter Sagan, Michael Matthews, Sonny Colbrelli, Matteo Trentin nebo Wout van Aert. S větší týmovou podporou se do party klidně může přidat i Edvald Boasson Hagen a s lepšíma nohama než včera Bettiol. Méně povinností zase prospěje Stuyvenovi.

O to, aby trikolóry vlály ještě hrději, zabojují vedle Alaphilippa a Barguila Lilian Calmejane, Rudy Molard, Julien Simon, Élie Gesbert a možná i samotný Romain Bardet. Agresivní pojetí s nimi mohou sdílet Mohorič, Costa, Van Avermaet, Valgren nebo Toms Skujiņš.

Devátá etapa Tour de France 2019 startuje ve 13:05. Vítěze by měla poznat v 17:31.

Tipovací soutěž