Bojovník a smolaři 8. etapy: De Gendt vs. Thomas, Ciccone

nabor

Bojovníkem byl dnes po právu vyhlášen vítěz etapy – Thomas De Gendt. Smolaře jsme pak vyhlásili dva – Giulia Cicconeho, který ztratil žlutý trikot, a Gerainta Thomase, který v posledních kilometrech skončil na zemi.

Bojovník etapy: Thomas De Gendt

Dnešní etapa měla být pro únik jako dělaná. Proto bylo překvapením, když na začátku dne vyrazili pouze čtyři závodníci. Byl však mezi nimi i Thomas De Gendt a to je pro peloton vždy hrozba.

Společně s Alessandrem De Marchim setřásli Nikiho Terpstru a Bena Kinga a snažili se udržet svou výhodu na peloton. Ta sice nebyla velká, ale nijak zvlášť neklesala. De Gendt se následně na posledním kategorizovaném stoupání dne zbavil De Marchiho a jako první přejel vrchol.

Zezadu se však začali blížit Julian Alaphilippe s Thibautem Pinotem. Ti ale na výborně jedoucího Belgičana dnes nestačili. De Gendt tak nejen vyhrál etapu, ale zítra oblékne červená čísla pro největšího bojovníka dnešního dne

Smolaři etapy: Geraint Thomas a Giulio Ciccone

Oba byli dnes vyhlášeni smolaři etapy z odlišných důvodů.

Geraint Thomas se sice většinu dne držel na čelních pozicích, aby se vyhnul pádu, ale ani to ho nezachránilo. Patnáct kilometrů před cílem podklouzlo zadní kolo Michaelovi Woodsovi a s ním šel k zemi takřka celý Ineos. Na kole zůstal z tohoto týmu jen Egan Bernal. Thomasovo kolo mělo zlomený rám, přispěchat tak musel Michal Kwiatkowski. Ten obhájci vítězství poskytl své kolo, zatímco zbytek týmu se vydal ze všech sil, aby Thomase vrátil zpět. To se nakonec podařilo, ale Thomas a Bernal zůstali ve skupině sami. Navíc než se Thomas propracoval dopředu, zaútočil jeden z jeho největších konkurentů na žlutý trikot Thibaut Pinot. Ten na něj nakonec dnes získal 26 sekund i s bonusem za druhé místo v etapě.

Giulio Ciccone se v nejlepším světle předvedl v šesté etapě na La Planche des Belles Filles. Zde totiž získal žlutý trikot, ale do následujících etap hájil jen šestisekundový náskok na druhého Alaphilippa.

Dnes se jeho vedení ocitlo v ohrožení po nástupu Alaphilippa. Ten vybral pětisekundový bonus na vrcholu posledního stoupání a rázem byl virtuálně za Cicconem jen o sekundu.

Trek navíc musel hájit zájmy Richieho Porta, který je lídrem Treku. Alaphilippe s Pinotem jeli výborně a pelotonu ujeli o 20 sekund. To Alaphilippovi bohatě stačilo a znovu si zítra oblékne žlutý trikot.