Démare zabojuje o naději, vrchaři o pozice pro finále

nabor

Devatenáctá etapa Gira zamíří do San Martino di Castrozza. Na italské poměry mírná, nicméně 13,6 kilometrů dlouhá druhá kategorie slibuje šachovou partii, v níž někteří budou šetřit síly na závěrečný víkend, zatímco jiní zkusí vytěžit maximum z aktuální formy.

Dolomity – respektive pod ně spadající pohoří Pale di San Martino – vyhlíží odpoledne plné akce. Etapa měří jen 151 kilometrů a hned na 18. kilometru začne pětikilometrové stoupání do 5 %. Jedni budou větřit etapovou výhru, tým FDJ však bude usilovat o rozdělení pelotonu s Ackermannem ve druhé půli a Démarem prchajícím z jeho první části. Paradoxy zrodu krás vyjeví po 60 kilometrech „trojka“ Passo San Boldo (6,3 km, 6,8 %). Jejích 17 serpentin s pěti tunely a šesti mosty vzniklo z velké části během 100 dnů pod tlakem válečné vřavy roku 1918. Také tento terén bude muset zvládnout Démare při případném bramboříkovém tažení.

San Martino di Castrozza - profil cílového stoupání 19. etapy Giro d'Italia 2019Průjezd sprinterskou a bonifikační prémií přenechá etapu už nadobro vrchařům. „Čtyřka“ Lamon coby předkrm nabídne 4,1 km a 5,4 %. Cílové San Martino di Castrozza, jinak známé hlavně coby lyžařský resort, to je 13,6 km do 5,6 %. Poměrně konstantní výjezd za vhodných podmínek dokáží u čela přejet i klasikáři, les chránící vozovku před větrem by ovšem mohl stimulovat útoky.

19. etapa Giro 2019Útočit dnes budou zřejmě hlavně ti, kteří cítí, že mají málo co ztratit. Bude-li vypuštěn, zkusí se přiblížit pódiu Landa. Ještě tři minuty hlouběji v celkovém pořadí zůstává López, ani nemluvě o Carthym, který přes velkou ofenzívu ztrácí na desítku 352 sekund.

Nibali bere jen výhru. Pokud ucítí možnost, chňapne po ní. Pokud ne, zůstane v pasivitě. Opatrně by měl jet před obávanou 20. etapou Carapaz. Uvidíme, zda už se nasytil modrý ďábel Ciccone. A těšit se můžeme i na solidní formu Jana Hirta.

Devatenáctá etapa Giro d’Italia 2019 startuje až ve 13:05. Díky tomu se celá vejde do přenosu. San Boldo pozná svého vítěze kolem třetí, etapa zhruba v 17:10.

Soutěž