Bojovník vs. smolař 18 etapy: Cima vs. Ackermann

nabor

Jeden bojovník se z dnešní etapy nevybírá snadno. Celá trojice na čele ukázala srdce závodníka, jediný Cima však dotáhl únik až do cíle. Dnešní smolař je smolařem šťastným – umístění v etapě pro něj nebylo důvodem k oslavě, získal však trikot pro nejlepšího spurtéra. Oba zmiňované dělily v cíli pouhé setiny.

Bojovník etapy: Damiano Cima

Damiano Cima Nippo Vini Fantini 19 etapa Giro 2019Tento italský jezdec ze stáje Nippo Vini Fantazini Faizanè tvořil třetinu skupinky v úniku a byl v ní papírově nejlepším sprinterem. O této pozici všechny ubezpečil v závěru dnešní etapy. Do posledních 500 m vjížděla trojice Cima, Denz a Maestri pospolu, několik desítek metrů před blížícím se pelotonem.

Jako první z ní nastoupil Nico Denz. Cima nezpanikařil a počkal s útokem až na metu 250 m do cíle. Zatímco vlna spurterů z pelotonu polykala jeho společníky z úniku, Cima jel na první pozici vstříc svému největšímu úspěchu. Po téměř pěti hodinách závodění v dnešní etapě a 180 kilometrech v úniku ubojoval vítězství před pelotonem o několik decimetrů a cyklistický svět se učí nové jméno.

(Šťastný) smolař etapy: Pascal Ackermann

Před startem etapy ztrácel na Arnauda Démara z týmu FDJ 13 bodů v soutěži o maglia ciclamino – bramboříkový dres označující nejlepšího spurtéra. Jeho tým BORA-hansgrohe vyvinul ve druhé polovině dnešní trasy ohromné úsilí na stažení úniku. Přesto se to ani s pomocí ostatních týmů nepovedlo a při nájezdu do posledního kilometru z manka stále zbývalo 13 sekund.

Co se nepodařilo domestikům, zkusil Ackermann dohnat sám. Dokázal se sice dostat do háku vedoucího Damiana Cimy a v cíli jim byl připsán stejný čas, na jeho předjetí ale ještě pár metrů chybělo. Neskrýval rozčarování a při průjezdu cílem vztekle bušil do řídítek. Dlouho ale zklamaný být nemusel. Arnaud Démare ve finiši zaostal a bramboříkový trikot tak po dnešní etapě předá Pascalu Ackermannovi.