Da Silva vyhrál etapu, Díaz neohrožen

nabor

Obavy ve Funvicu? Nebylo jich třeba! I v oslabeném složení brazilský tým získal skrze Da Silvu vítězství v etapě a s Danim Díazem směřuje pohodlně k vítězství celkovému…

 

Nejtěžší dojezd v historii San Luis. Tak byl všeobecně vnímán cílový výšlap dnešní etapy, trojitá vrchařská prémie (jedna „trojka“ + dvě „jedničky“ přímo za sebou) na Comechingones, do 2140 metrů nad mořem. Aby toho nebylo málo, sužovalo navíc jezdce značné horko, byť ve větší nadmořské výšce zmírněné.

Únik dne

Do úniku se dnes nezvykle vydal jen jeden jihoamerický jezdec a to Arango z Colombie, který vyhlížel úspěch v klasifikaci sprintů. Pro to, aby se dostal do čela, mu stačilo dojet jednou první a jednou třetí na prémii. Vedle Aranga se mezi uprchlíky zapsali i Kochetkov z Katushy, Duchesne z Europcaru, Canola z UnitedHealthcare (rychlostně nejnebezpečnější jezdec pro Aranga), Cattaneo z Lampre a veterán Danielson za Cannondale.

Pět minut bylo povolené maximum na profilu dlouhém pouhých 118 kilometrů. O tempo skupiny se s postupem času stále významněji staral Arango, který po vítězství na první prémii potřeboval pokračovat až na metu 100 kilometrů a 200 metrů, aby své dílo mohl dokonat. To se mu nakonec také podařilo, když na místo určení dorazili uprchlíci s rezervou kolem dvou minut.

Finálová stoupání

Kolumbijci to ale pořád nestačilo – ne snad bodově, ale fyzicky – a střihl si ještě nástup. Ačkoli další jezdci postupně zareagovali, Arango získal ještě druhé místo na první horské prémii dne za Kochetkovem.

Tou dobou v pelotonu postupně rostlo tempo. Otěže vzal do svých rukou Movistar a blížilo se nevyhnutelné: nástup Naira Quintany.

A ten také přišel! Asi kilometr před druhou ze tří prémií, v době, kdy vepředu z úniku zůstával už jen s mírným náskokem Canola. Větší než mírný náskok se však nepodařilo vytvořit ani Nairo Quintanovi. Zareagovat dokázali všichni hlavní favorité a záhy se znovu sjela poměrně velká skupina.

Na poslední části Comechongones jela na čele devítičlenná parta s Quintanou a spol. a k nástupu se už nikdo moc neměl. Témátem už nebyl posun v celkovém pořadí, spíše jen triumf v etapě

Až 1,5 kilometru před cílem se konečně začalo něco dít. Zvýšená aktivita vykrystalizovala na čele čtveřici, z níž měl vzejít etapový vítěz. Spolu jeli Torres, Díaz, Da Silva a Quintana.

Torres ještě naposledy zkusil nastoupit a urvat pro sebe alespoň etapu. Díaz sice nezareagoval, přilepil se za něj ale Díazův stájový kolega Da Silva, a ten si na poslední stovce dojel vcelku v klidu pro výhru. Rezignovaný Torres najel na Díaze jen vteřiny, rovněž rezignovaný Quintana dojel čtvrtý. Pátý dojel Dani Moreno a mohl se posunout celkovým pořadím, mladík Contreras ale zatnul zuby a těsně svou pozici uhájil.

Zatímco Nairo Quintana po etapě přiznával formu konkurentům, na které v současné pohodě neměl, Dani Díaz pochopitelně jen zářil.

„Jsem šťastný, všechno šlo podle plánu. A Kleber Da Silva odvedl dnes úžasnou práci, zasloužil si vyhrát.

Turek dojel dnes 84. a po masivních ztrátách v předchozích etapách je v pořadí do 23 let předposlední, i za Fernandem Gaviriou.

Zítra je na programu rovinatý dojezd zpět do San Luis. Právě Gaviriu tak uvidímě opět v akci.

Pořadí 6. etapy Tour de San Luis 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1 Kleber DA SILVA RAMOS BRA FUN 3:12:00
2 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO COL COL +2
3 Daniel DIAZ ARG FUN +6
4 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +15
5 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT +17
6 Eduardo SEPULVEDA ARG BSE +22
7 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA TCG +34
8 Rodrigo CONTRERAS COL COL +39
9 Alexis VUILLERMOZ FRA ALM +39
10 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ COL JHB +1:23

Celkové pořadí Tour de San Luis 2015 po 6. etapě

P. Jméno Nár Tým Čas
1 Daniel DIAZ Argentina FUN 20:04:37
2 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO Colombia COL +1:05
3 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS Colombia MOV +1:34
4 Eduardo SEPULVEDA Argentina BSE +2:02
5 Rodrigo CONTRERAS Colombia COL +3:16
6 Daniel MORENO FERNANDEZ Spain KAT +3:26
7 Leandro MESSINEO Argentina SLS +5:21
8 Joseph Lloyd DOMBROWSKI United States TCG +5:29
9 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ Colombia JHB +5:35
10 Ilnur ZAKARIN Russia KAT +5:39