Contador se postaral o zajímavou etapu, ale vítězem je Tomasz Marczynski

nabor

Tomasz Marczynski byl jedním z trojice uprchlíků, kteří dorazili do cíle před skupinou favoritů a byl z nich nejrychlejší. Alberto Contador několikrát nastoupil, ale většina favoritů dojela do cíle pospolu.

Většina sportovních ředitelů predikovala, že dnešní etapa bude patřit úniku. Pět vrchařských prémií ji činilo příliš náročnou pro spurtéry, ale poslední prémie finišovala dlouhých čtyřicet kilometrů před cílem. Do úniku se tak na začátku etapy vydalo 20 závodníků. K nim se později přidalo dalších sedmnáct, ale několik závodníků zanedlouho odpadlo, a tak se velikost skupiny ustálila na čísle 27.  Bob Jungels (Quick-Step Floors) a Maxime Monfort (Lotto Soudal) byli první, kdo poodjel zbytku uprchlíků. Vypracovali si asi minutový náskok, ale byli dojeti asi 65 kilometrů před cílem.

Za nimi mezitím celý den kontroloval tempo tým Sky a stejně jako včera především Christian Knees a Ian Stannard. Přibližně 50 kilometrů před cílem začalo stoupání Puerto del Garbi. Britský tým zde sice nejel pomalu, ale tempo nebylo tak vysoké, aby s ním měli favorité pro celkovou klasifikaci problém. To se změnilo za pár okamžiků. Na čelo najel Peter Stetina se svým lídrem Albertem Contadorem za zadním kolem. Tempo bylo vysoké a peloton se rychle začal zmenšovat. Stetina zanedlouho odpadl, a tak vyrazil Contador sám. Španělský závodník, který se po etapě přiznal, že zná stoupání velice dobře, jelikož tu často trénuje, postupně setřásl jednoho jezdce za druhým. Nejprve odpadl Bardet, pak Nibali, Aru, Kelderman a další. Netrvalo dlouho a začal ztrácet také třetí muž průběžné klasifikace – Esteban Chaves. Tito jezdci vytvořili stíhací skupinu a snažili se limitovat své ztráty na Contadora, se kterým stále zůstával Tejay van Garderen, Carlos Betancur a na každý jeho nástup zatím odpovídal i lídr celkového pořadí Chris Froome. K této skupině se také stáhl z úniku Contadorův domestik Jarlinson Pantano.

Ovšem poté přišel další neočekávaný moment. Jen pár set metrů pod vrcholem spadl v rovinatější pasáži Tejay van Garderen a s ním i Carlos Betancur. Není jasné proč upadl, zvlášť když se to samé stalo na stejném místě před malou chvílí dvěma jezdcům z úniku – Jasperu Hansenovi (Astana) a Axelu Domontovi (AG2R La Mondiale). Froome, Contador a Pantano se sice zakrátko dostali k jedné skupině, která zbyla z úniku, ale to se zakrátko podařilo takřka všem favoritům, až na Romaina Bardeta, který dnes definitivně vypadl z celkového pořadí, Garderena a Davida de la Cruze. De la Cruz s Garderenem organizovali silnou spolupráci, jenže Američan poté znovu upadl. I přesto se byl schopen dostat zpět do skupiny k De la Cruzovi.

Před skupinou favoritů stále setrvával zbytek úniku – Tomasz Marczynski, Enric Mas a Pawel Poljanski. Těmto jezdcům se také naskytla možnost bojovat o etapové prvenství. Nejrychlejší ve spurtu pak byl Marczynski a připsal si své první vítězství na Grand Tour.

Skupinu favoritů přivedl do cíle Nicolas Roche, Tejay van Garderen nakonec ztratil jen 20 sekund na Frooma a v celkovém pořadí ztrácí 30 sekund.