Co máme čekat od Giro d’Italia 2016?

nabor

Byla oznámena trasa Gira 2016. Co od ní máme čekat? Uvidíme tři individuální časovky.

Trasa

Trasa začíná v Nizozemí v Apeldoornu. Giro otevře 9,8 kilometru dlouhý rovinatý prolog (organizátoři se označení prolog brání). Následuje druhá nizozemská etapa, která bude sedět především spurtérům. Další etapa bude rovněž rovinatá, ale víme co dokážou udělat terezíny v rovinatých nizozemských etapách. Po etapách na území Nizozemí se závodníci dočkají volného dne, který bude sloužit k přesunu na jih Itálie. Pak se již dočkáme první středně horské etapy.

Pátá etapa bude naopak zase spurtérská. V šesté etapě by již o etapový vavřín měli bojovat vrchaři. Etapa je značená jako středně horská, ale jednoduchá rozhodně nebude. Další den se opět pravděpodobně dočkají spurtéři. Osmá etapa by mohla sedět klasikářům, ale vpředu uvidíme i jezdce pro celkové pořadí. Pak příjde devátá etapa. Rovinatá časovka na 40,4 kilometru, ale po rovině se jen nepojede. Závodníci se dočkají mírných stoupání a technických sjezdů. Po druhém volném dni přijde středně horská etapa do Sestoly. S dojezdem na kopec.

Poté Giro pokračuje etapou, kterou organizátoři označili jako středně horskou, ale vyhrát by mohli i spurtéři. Když se jim to nepovede mají šanci hned následující den. Čtrnáctá etapa je značená jako středně horská, ale byla jí udělena obtížnost 4 z 5. Závodníci budou muset šetřit na následující den. Obtížnost 5 z 5. První etapa označená jako horská. Navíc 210 kilometrů dlouhá. A hned poté přijde 10,8 kilometru dlouhá časovka. Ovšem po rovině nepojedou závodníci prakticky vůbec.

Po horské časovce by jsme již měli znát jezdce, kteří se poperou o růžový dres. Po třetím volném dnu se závodníci vydají do Andaly a čekat je bude další horská etapa. Sedmnáctá etapa dá pravděpodobně poslední šanci spurtérům před poslední etapou. Následující den se totiž setkáme s klasikářskou etapou. Devatenáctá etapa . Končí v Risoulu a na trase uvidíme dvě náročná stoupání.

Dvacátá etapa by se dala označit jako královská. Hned několik náročných stoupání, možná i rozhodne o vítězi Gira. Končí se etapou z Cunea do Turína, která bude po rovině a na celkové pořadí by neměla mít vliv.

Favorité

I když ještě přesně nevíme kdo se na trať postaví můžeme odhadovat (edit: nyní již víme). Vincenzo Nibali oznámil, že se na startu Gira pravděpodobně objeví. Další favorit bude určitě Mikel Landa, který by rovněž měl být lídr týmu Sky. Uvidíme jestli se o napravení loňského neúspěchu pokusí Richie Porte. Tom Dumoulin se nechal slyšet, že ho trať Gira doslova přitahuje. Uvidíme, kteří závodníci budou stát na startu v Apeldoornu.