První ročník Abu Dhabi Tour nabídne okruh F1 i katastrofické horko


Do kalendáře postupně pronikají závody z arabského poloostrova. Na závody Kolem Kataru a Kolem Ománu jsme si v úvodu sezóny zvykli. Nedávno se k nim přiřadil i závod Kolem Dubaje.

Nyní se do kalendáře přidal další závod ze Spojených Arabských Emirátů. Je jím čtyřetapový závod Abu Dhabi Tour.

Trasa

1. etapa (Qasr al Sarab -> Madinat Zayed; 175 km)
1. etapa
1. etapa Abu Dhabi Tour

1. etapa vede pouští a mohla by být velmi ovlivněna větrem. Jinak na trase není ani malý brdek a předpokládá se spurt nejrychlejších mužů planety. Favorité se budou muset mít na pozoru kvůli větru, který může míchat karty a také kvůli neuvěřitelným horkům.

2. etapa (Yas Marina -> Marina Island; 130 km)
2. etapa Abu Dhabi Tour
2. etapa Abu Dhabi Tour

 

Očekává se totožný scénář jako v etapě předešlé. Jezdci vystartují z okruhu Yas Marina, kde se prohánějí vozy F1, a kde je i základna všech týmů, které startují na Abu Dhabi Tour.

3. etapa (Al Ain -> Jebel Hafet; 140 km)
3. etapa
3. etapa Abu Dhabi Tour

Etapa je až do 128 kilometru naprosto rovinatá, ale pak se tyčí vrchol Jebel Hafet, kde se rozhodne o vítězství v závodě. Vrchol o celkové délce 11,8 km s 60 zatáčkami je nově vyasfaltován a je po celé své délce osvětlen.

3. etapa Abu Dhabi Tour

4. etapa (Yas Marina -> Yas Marina; 110 km)
4. etapa Abu Dhabi Tour na okruhu F1
4. etapa Abu Dhabi Tour na okruhu F1

Závěrečná etapa má být klenotem závodu, kdy se jede jen a pouze na okruhu F1, který je, jako mnohé další dílem Hermanna Tilkeho. Opět by se mělo rozhodnout ve spurtu, ale ve druhé techničtější pasáži by mohl zkusit odjet některý z odvážlivců.

Galerie

Klima

König
Tuto fotku přidal včera na svůj facebookový profil Leopold König. V SAE je neuvěřitelných 59°C!

Jelikož se závod koná v poušti, dají se předpokládat vysoké teploty, což dokládá i fotka, kterou pořídil Leopold König při včerejším tréningu, kdy panovala teplota okolo 60°C!

Favorité

Astana nasadí své úderné duo Aru – Nibali. Vítěz letošní Vuelty přiznává, že je připraven pomoci svému kolegovy v honbě za vítězstvím. Zuby na etapu si určitě brousí i Andrea Guardini, spurter týmu.

BMC má na startu jediného lídra. Je jím mistr světa z roku 2012 a vítěz dvou etap na letošním Giru Philippe Gilbert.

Lídry Etixxu jsou Tom Boonen na rovinu a Gianluca Brambilla do hor. I Mark Cavendish je v dějiství závodu, ale pouze, jako ambasador závodu.

I Lampre-Merida má dva lídry. Jedním je Sacha Modolo, který byl dominantním na spurterem Gira a Diego Ulissi. Ulissi si také připsal vítěznou etapu na Giru.

Movistar bude největším konkurentem Astany v boji o celkové vítězství. Lídrem Movistaru je neunavitelný Alejandro Valverde, který podává skvělé výkony nepřetržitě od února. Uvidíme, jak se na něm podepsala únava, protože už na Lombardii jel velmi pasivně.

Orica-GreenEDGE nasadí svého nejlepšího vrchaře Chávese, který má na závěr sezóny dobré nohy. Společně s ním bude ve spurtech o etapové vavříny bojovat i Michael Matthews.

Pro Giant-Alpecin to bude závod, ve kterém se s týmem rozloučí Marcel Kittel. Kittel zkusí svoji sezónu zakončit nějakým světlým bodem, ale nikdo dobře neví, jak na tom je. Proto je na startu i 6. muž letošní Vuelty, který bude i lídrem pro celkové pořadí, Tom Dumoulin.

Tým, který bude zajímat především české fanoušky je tým SKY. Už v kategorii klima jsem naznačil přítomnost Leopolda Königa ve Spojených Arabských Emirátech. König společně s Poelsem budou bojovat minimálně o Top 3. Do spurtů pak SKY nasadí Eliu Vivianiho.

A tým, který bude sledovat celé Slovensko je Tinkoff-Saxo, protože jediným lídrem týmu bude mistr světa Peter Sagan. Uvidíme, jak si poradí s trasou, ale jak nám Peter už několikrát ukázal, je konkurence schopný, ať silnice vede kdekoliv a kdykoliv.

Garáže

GarážeVelmi pěknou záležitostí je koncept týmových garáží. Tam kde stávají týmy závodních vozů, jsou nyní umístěny kola a cyklisté. Garáže fungují, jako tagové zázemí týmů.

Galerie