Cesta k volnému dni vede jen přes Pic de Nore

nabor

Závěrečnou třetinu etap Tour de France 2018 odstartuje středně horský profil. Ten na jednu stranu obsahuje stoupání na nejvyšší vrchol Černých hor, drobného pohoří, jež je součástí Centrálního masivu. Na druhou stranu posledních 40 kilometrů zamíří už jen z kopce a po rovině do cílového Carcassonne.

Pic de Nore - profil stoupání 15. etapy Tour de France 2018Start 15. etapy se odehraje ve stínu viaduktu Millau, s 343 metry mostu s nejvyšší konstrukcí na světě. Závodníci jej podjedou a hned po šesti kilometrech se vydají zdolávat „trojku“ Côte de Luzencon (3,1 km, 5,9 %). Prakticky celou etapu se pojede k jihu regionem Okcitánie. Počasí bude slunné, neplechu by však v poryvech mohl nadělat západní vítr. 127,2 km od cíle začne výšlap na Col de Sié (10,2 km, 4,9 %, 2. kategorie). Na Tour se pojede popáté, kategorizován byl prvně před 28 lety. Tehdejšího krále hor a prvního na vrcholu Thierryho Claveyrolata stihl tragický osud, když později zavinil vážnou autonehodu a v cele se zastřelil. Optimističtěji můžeme na Tour 1990 vzpomenout skrze jméno Grega LeMonda, který si na ní – právě 22. července  – připsal svou třetí celkovou výhru.

Etapa bude pokračovat do Mazamet, kde je 60 kilometrů od cíle umístěn spurt. Začíná tu rovněž nájezd na „jedničku“ Pic de Nore (prvních 7 km do 7,4 %, zbylých 5,3 km do 4,9 %, 41,5 km od cíle). Nejvyšší vrchol Montagne Noire neboli Černých hor (doslovně Černé hory) leží 1211 m n. m. a najdeme na něm 102 metrů vysoký vysílač. Sjezd měří 17,5 km, průměr -5,2 %. Dojezd v Carcassonne, světově známém svými hradbami, bude technický s posledním kilometrem stoupajícím do 1,5 %.

15. etapa profil Tour de France 2018Scénář by mohl být podobný jako včera. Velký únik, který dojede do cíle. Stejně jako ve 14. etapě budou mít slušnou, ba tentokrát ještě větší šanci klasikáři a vrchařsky solidní spurteři – Sagan, Alaphilippe, Impey, Valgren, Boasson Hagen, Vichot, Molard, případně Andersen, nechá-li jej Dumoulin jet.

Favorité se možná otestují – možná na větru, možná na Pic de Nore, možná ve sjezdu nebo nečekanou akcelerací v závěru. Jisté je jen to, že si budou muset dávat pozor. Tour se v této etapě třeba nedá vyhrát, ale ztratit cenné vteřiny v ní rozhodně lze. Důležitá může být v bílé bitvě, pokud by vedoucí Latour, druhý Guillaume Martin (+2:27) a stahující Egan Bernal (+6:16) nedojeli v téže skupině.

Patnáctá etapa Tour de France 2018 začíná ve 13:10 (nultý kilometr ve 13:20). Na Col de Sié se pojede přibližně od půl třetí. Sprint kolem čtvrt na pět, vrchol Pic de Nore kolem páté a dojezd odhadován na 17:47.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 15 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.