Body UCI – červenec 2018: Tour de France, 2. část

nabor

Po volném dnu pokračoval kolotoč Tour de France 10. etapou. První náročná horská zkouška byla ve znamení úniku. Jedenadvacet borců v čele s nejlepšími jezdci průběžného bodování UCI Gregem Van Avermaetem a Peterem Saganem odjelo od hlavního pole před spurtérskou premií a muž v zeleném dresu pohodlně bodoval. Balík to ponechalo v klidu. Jenže pokračování mělo nečekaný rozměr. Únik si vytvořil náskok přes sedm minut (to už si z něj Sagan vystoupil) a tuhle skupinu, v čele s Julianem Alaphilippem a vedoucím jezdcem závodu, nezastavil ani obávaný Colombière. Dávno před jeho vrcholem bylo jasno. Následoval sjezd do cíle a tím projel jako první Julian Alaphilippe, za ním s odstupem Ion Izagirre (Bahrain- Merida), Rein Taaramäe (Direct Energie). Po pár vteřinách projel cílem Greg Van Avermaet (BMC) a s ním Serge Pauwels (Dimension Data). Pro mladého Francouze to bylo první vítězství na Tour a pro jeho tým Quick-Step Floors jubilejní 50. v sezoně. Greg Van Avermaet svůj časový náskok opět navýšil a navzdory všem předpokladům pokračoval ve žlutém i v 11. etapě.

11. etapa s dojezdem na La Rosiére rázně oddělila zrno od plev. Palmu vítězství a žlutý trikot si vybojoval Geraint Thomas (Sky). Prosadili se jezdci jedoucí na celkové úmístění. Druhý dojel Tom Dumoulin (Sunweb), třetí Chris Froome (Sky). Další dvě bodované pozice obsadili Damiano Caruso (BMC) a smolař etapy Mikel Nieve (Mitchelton-Scott). Na posledních 300 metrech se z první, dlouho hájené pozice vybudované v úniku propadl až na páté místo. Osm etap jel ve žlutém dresu Greg Van Avermaet. Skvělý klasikář na vrchaře pochopitelně už ale nestačil. Vybojoval si neuvěřitelných 290 bodů. Jeho tým po sezoně opustí název BMC, hlavním sponzorem se stává CCC Sprandi Polkowice.

Také 12. etapa byla nejprve ve znamení úniku, ale „Nebeská letka“ měla odlišný názor. Další velký smolař Steven Kruijswijk (Team LottoNL-Jumbo) prohrál svůj boj a nakonec skončil mimo bodované pořadí. To se na prvních dvou pozicích opakovalo. Geraint Thomas, Tom Dumoulin; Chrise Frooma v závěru předjel Romain Bardet (AG2R). Pětku bodovaných míst doplnil Mikel Landa (Movistar). Tahle nádherná bitva na legendárním Alpe d’Huez ukončila alpský trojboj a tým Sky bezpečně kraloval pelotonu.

Etapa č. 13 byla určena znovu pro spurtéry. Ti ve svých řadách zaznamenali ztráty největší. Královskou etapu nezvládli: Greipel, Gaviria, Groenewegen; v pelotonu nebyli už na startu Cavendish a Kittel. Zlomený obratel po pádu vystavil stop i pro Vincenza Nibaliho. Očekával se hromadný spurt a diváci v cíli nebyli zklamáni. Souboj pro sebe rozhodl, letos již potřetí, Peter Sagan. Za ním skončili: Alexander Kristoff, Arnaud Démare, John Degenkolb a Greg Van Avermaet.

14. etapa postavila do cesty další kopce. Skvělý únik nadělil „balíku“ 18 minut. Na místech pro celkové pořadí to ale nehrálo roli. Vítězem se stal dík užasnému závěru Omar Fraile (Astana). Julian Alalhilippe a Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) na něj prostě neměli. Čtvrté místo Petera Sagana bylo jen potvrzením a důkazem jeho letošní formy. 580 dosud získaných bodů mluví za všechny komentáře. Pátý Damiano Caruso přijel až 5 sekund po něm, ostatní jezdci z úniku ještě později.

15. etapa měla stejný scénář jako ta předešlá. Jen únik se vytvořil až po téměř 50 km. Byl veliký a dotáhl své snažení do cíle s náskokem víc jak 13 minut. Slavila opět Astana s Magnusem Cortem Nielsenem. Ve finiši za ním zůstali Ion Izagirre (Bahrain-Merida) a Bauke Mollema (Trek-Segafredo). S půlminutovým odstupem bodovali Michael Valgren (Astana) a Toms Skujinš (Trek-Segafredo).

Po volném dnu začne třetí blok. Nejlépe má do něho nakročeno tým Sky s Geraintem Thomasem ve žlutém dresu. Získal 340 bodů. Druhou pozici drží nenápadný Chris Froome, má o 300 bodů méně, ale na ty se nehraje. Třetí muž pelotonu Tom Dumoulin nasbíral 100 bodů a jeho časová ztráta je minimální. Jezdce čekají Pyreneje, časovka jednotlivců a 29. 7. dojezd do Paříže. Pole už čítá jen 149 mužů, smolař první etapy Lawson Craddock (EF Drapac) navzdory svému zranění zatím pokračuje.

Tour de France 1. blok 2. blok
Top 10. body UCI po 15. etapě. Body získané Body získané Body získané
Pořadí Jméno Tým průběžně průběžně celkem
1. Peter Sagan Bora-hansgrohe 445 135 580
2. Geraint Thomas Sky 0 340 340
3. Fernando Gaviria Quick-Step Floors 315 0 315
4. Greg Van Avermaet BMC 225 70 295
5. Dylan Groenewegen LottoNL-Jumbo 255 0 255
6. Julian Alaphilippe Quick-Step Floors 20 170 190
7. John Degenkolb Trek-Segafredo 145 15 160
8.-10. Dan Martin UAE 120 0 120
8.-10. Omar Fraile Astana 0 120 120
8.-10. Magnus Cort Nielsen Astana 0 120 120