České procento na Vueltě


Poslední z tří největších cyklistických závodů sezony je za dveřmi. Více než třítýdenní snažení o zisk červeného trikotu protáhne jezdce dlouhými třemi tisíci třemi sty kilometry, mezi nimiž si odpočinou pouze dvakrát. Na startovní listinu posledního velkého závodu v letošním kalendáři se zapsala i dvě česká jména, čerství olympionici a jedny z nejznámějších person českého silničního závodění Zdeněk Štybar a Leopold König.

Ač se ani jednomu z nich nepodařil dle očekávání odjet závod s hromadným startem v Riu de Janeiro, na další z vrcholů sezony nemusejí příliš dlouho čekat. Poté, co příchuť na italském Giru neokusil žádný Čech a na francouzské Tour, si nejlepší z našich borců Roman Kreuziger přišel poslední etapou na prestižní příčku v TOP 10, Jan Bárta skončil 88. a Petr Vakoč o 30 příček za ním, pokusí se o zápis do historie na španělské horké půdě jiná dvojice.

Štybar cílí na vrchol sezony

Zdeněk Štybar - Strade BiancheTřicetiletý Zdeněk Štybar si vysloužil nominaci týmu Etixx-Quick-Step, když jeho sezona byla v ohledu velkých závodů dosti skoupá. Vsadil totiž vše na olympijskou kartu, která však kýžené ovoce nepřinesla. Oželel kvůli ní i Giro či slavnou Tour de France, kde si vloni nevedl při svém debutu vůbec špatně a dokázal jednu z etap dokonce vyhrát. Zato Vuelta je pro něj destinace známá, letošní účast pro něj bude znamenat třetí start v kariéře. Předchozí starty si připsal v letech 2012 a 2013, kdy si taktéž dokázal podmanit jednu z etap. Pestře poskládaný tým bude mít do dlouhého závodu bohatý repertoár taktických plánů, jak si zajistit pěkný výsledek.

Na cestě do Madridu se v týmu, který vlastní český podnikatel Bakala, naopak nepředstaví letošní účastník Tour či olympijských her Vakoč. České barvy nejen na olympiádě, ale zejména na závěrečném podniku trojkoruny Grand Tours nabídne se všemi live výsledky bet365. Svým favoritům můžete být stále nablízku a zkusit správnost tipování nejlepších jezdců.

Návrat po třech letech i pro Königa

Leopold König - Sky

Poslední představení datující rok 2013 má ve svém životopise i Leopold König, jehož do závodu nominoval tým Sky. I on dokázal při své poslední účasti získat prestižní etapový vavřín, navíc celkově obsadil exkluzivní deváté místo. Na rozdíl od olympijských her, ve kterých sázeli čeští jezdci v závodě s hromadným startem právě na něj a fanoušci doufali v některý z cenných kovů v časovce, bude na Vueltě pomocnou silou jiného šampiona, kterým není nikdo jiný než obhájce bronzové medaile z olympiády a znovu pasovaný vítěz letošní Tour de France Chris Froome. Po celkově třech triumfech na nejprestižnějším z cyklistických závodů vůbec si nyní brousí zuby i na úspěch ze Španělska, kde dojel nejlépe dvakrát druhý a vloni závod dokonce nedokončil. I proto má o motivaci postaráno.

Dva Češi tak mezi devíti jezdci v každém z dvaadvaceti týmů tvoří pouhé jedno procento všech závodníků. Trikolóru ovšem bude vysoko držet i jeden z hlavních sponzorů závodu, kterým je mladoboleslavská Škoda Auto. Ta si svou prestiž na cyklistických podnicích drží dlouhodobě. Na francouzské Tour například svými třinácti lety sponzorství v řadě drží i rekord mezi sportovními partnerstvími a letošní trofej pro vítěze byla dokonce z dílen jejich návrhářů odkazující na počátky automobilky. Na Vueltě se v roli hlavního partnera představí pošesté. Zda tím pomůže i českým závodníkům k úspěchu se budeme postupně dozvídat již od této soboty, kdy závod okolo Španělska startuje.