Vuelta startuje rovinatou týmovou časovkou

nabor

Možná nejprestižnější časovka týmů v tomto roce bude měřit 29,4 km a pojede se v Galicii. Předčít by ji mohlo jen mistrovství světa, na něž měl být dnešek generálkou. Jenomže jak víme, týmy WorldTour mají v plánu jeho bojkot.

Profil týmové časovky - 1. etapy VueltyBude to vcelku vlídný letní den na severozápadě Španělska, nedaleko od hranic s Portugalskem. A navíc v krásném vinařském kraji u vodní nádrže Embalse de Castrelo de Miño. Ačkoli okolní svahy dosahují až do výšky 800 metrů nad mořem, celá časovka se pojede v nížině. Nepřítelem tak budou hlavně zatáčky a několik mostů.

Jediným městem na trase je Ribadavia, historicky cenné sídlo s pozůstatky středověkého hradu a židovské čtvrti. Cílové Castrelo de Miño bývalo podobně velké, během posledních 25 let se však jeho populace smrskla jen na jeden a půl tisíc. Je centrem vodních sportů, tréninkové středisko zde mají španělští veslaři.

Týmová časovka je neoblíbeným cyklistickým peklem, v němž si všichni, kteří jedou na výsledek, hrábnou na dno. Na obligátní španělské „tranquilo“ dnes můžeme zapomenout. Hlavními favority jsou Movistar, BMC a Sky (i s Leopoldem Königem). Na záda by jim mohly dýchat další dvě družiny se silnou tempařskou tradicí, Lotto-Jumbo a Orica.

Černým koněm se jeví být Etixx, jehož sestava obsahuje československé duo Štybar – Martin Velits. Tým vstupující do Vuelty s agresivní strategií může dnešní útok na pódium později v závodě přeměnit v útok na červený dres.

První etapu odstartuje v 18:26 Bora, jež letos laboruje s technikou. Hlavní favorité přijdou na řadu až ke konci, jako poslední pak v 19:50 vyrazí Tinkoff.