Češi v cyklokolotoči 2015


V tomto článku se podíváme na to, v kterých týmech World Tour a Pro Continental budou v letošní sezóně působit čeští cyklisté, které z nich už na silnici neuvidíme a zmíníme i slovenskou stopu.

World Tour

Etixx – QuickStep

Je přirozené, že právě ve stáji českého podnikatele Zdeňka Bakaly nalezneme výraznou českou a slovenskou (a také polskou) stopu. Navíc když její kontinentální akademie, letos zvaná AWT Greenway, je oficiálně českým týmem (s Čechy Jakubem Novákem, Schlegelem, Bechyněm a Lehkým a Slovákem Baškou) s českým trenérským triem. Za Etixx se letos představí Petr Vakoč, Zdeněk Štybar a smlouvu prodloužil také Martin Velits. Zatímco Slovák Velits bude muset vystačit spíše s rolí pomocníka, ambiciózní Petr Vakoč může zkusit udělat zas o něco větší díru do světa (letos seismicky působil především v Polsku senzační výhrou etapy a vedením) a Zdeněk Štybar musí mít pochopitelně ambice z nejvyšších v jarních klasikách a pak se uvidí, na co mu jeho výkonnost dá a nedá ohledně účasti a ambic na Grand Tours.

Team Tinkoff – Saxo

Tým Tinkoff-Saxo budou letos sledovat hlavně Slováci a to díky účasti Petera Sagana a pak také jeho bratra Juraje a dalšího mladíka Koláře. Přesto i fanoušci českých barev snad budou mít proč sledovat jeden z největších a nejambicióznějších týmů v pelotonu. Roman Kreuziger může závodit a bude závodit minimálně do rozhodnutí arbitráže (a chceme věřit, že i po něm). Pokud Roman zvládne složitý návrat do formy po, dle jeho vlastních slov, „odepsané“ sezóně 2014, může být opět klíčovým pomocníkem Alberta Contadora a lídrem na závodech menší než největší prestiže. Přesto vlivem nelehkých okolností zůstává také největším českým otazníkem.

Team Sky

Kdo by si před několika lety pomyslel, že český jezdec bude stát na druhém patře hierarchie největší značky mezi cyklistickými týmy? Kdo by si pomyslel, že ten tým bude britský? A kdo by si tipl, že cyklista se bude jmenovat Leopold König? Upřímně nevím, ve které skupině by bylo nejvíce jejích zastánců, faktem ale je, že všechny tři otázky byly v letech po jejím hypotetickém položení zodpovězeny kladně. Sedmý muž ankety Sportovec roku musí letos ukázat, že jeho vždy přiměřeně sebevědomá slova si uchovávají svou jakost. Nejspíše pojede double Giro – Tour, ale vyloučit se nedají ani jiné dvougrandtourové scénáře. Na menším ze závodů by každopádně měl být lídrem či co-lídrem, zatímco lze očekávat, že na Tour de France bude klíčovým pomocníkem Chrise Frooma.

Pro Continental

CCC Sprandi Polkowice

Dvojí české zastoupení nalezneme v polské stáji, která myslí i na World Tour. Talentovaný Jan Černý je nyní doplněn talentem poněkud bojujícím o prosazení se Janem Hirtem. Ten do Polska „utekl“ z Etixxu, v němž už nechtěl pšenici pěstovat, byť by mu tam v případě nouze kvetla. Pokud se Černému s Hirtem bude dařit, mohou již příští rok patřit mezi elitu, v opačném případě se budou muset bát o práci.

Bora – Argon 18

Jednou z opor německého týmu Bora bude v nové sezóně Jan Bárta. Ten se rozhodl raději zůstat šlechticem v městysu, než aby zkoušel proniknout za hradby v podobě World Tour, zpoza nichž měl také nabídky. Tam, kam bude Bora pozvána, může jeden z nejlepších tempařů světa mířit bez obav.

Cult Energy Pro Cycling

Do Dánska za ekologií, nížinami, ale především cyklistikou se nakonec vydává Karel Hník. Ten už sice byl sbalený do Afriky, věčný problém preference lokálních jezdců jej ale nakonec angažmá v MTN-Qhubeka uchránil. Ani Dánové však nejsou bez ambic, tým notně posílil a ne-li nic jiného, bude se mít Čech od koho učit.

…A ti zbylí

Nejistá buducnost bohužel pro české barvy není názvem žádného týmu, nýbrž stanice, jež může být konečnou. Již jistotu konce kariéry lze z loňských reprezentantů připsat Milanu Kadlecovi. Kariéru končí rovněž Jakub Kratochvíla, který tak ve 26 letech vzdává ambice na profi cyklistiku. Někteří z těch, kteří neuspěli v zahraničí, se vrátili do lokálních kontinentálních stájí (například prostějovské duo Lechner – Koudela), Daniel Turek zamířil spolu se Slovákem Daškem do kontinentální izraelské stáje, jíž založil Peter Sagan, jiní ale nemají tak světlé vyhlídky a uvažují o konci kariéry.

Mezi nimi Paďour, Raboň a Pelánek. František Paďour se stal obětí „germanizace“ týmu Bora a namísto vzletu končí důležitou sezónu pádem. František Raboň je bez velkého kontraktu a po sezóně v terénu již necítí ambici za každou cenu pokračovat. Luboš Pelánek, dnes již dosti zapomenutý talent české cyklistiky, ztratil angažmá v Lucembursku a nejspíše také ukončí kariéru. O osudech těchto posledně jmenovaných závodníků vás ještě budeme informovat.