nabor

Australský podnik kategorie World Tour – Tour Down Under, měl dnes na programu druhou etapu. V cílovém městě Stirling se radoval Caleb Ewan (Lotto Soudal), před obhájcem celkového prvenství Darylem Impeym (Mitchelton-Scott) a Nathanem Haasem (Cofidis). Ewan se zároveň díky vítězství posunul do čela průběžného pořadí.

Krátká, 135,8 kilometru dlouhá, etapa začala čtyřmi okruhy v okolí startovního města Woodside, kde na závodníky čekaly i obě vrchařské prémie dne. Následoval krátký přejezd a čtyři cílové okruhy v okolí Stirlingu, kde se i finišovalo.

Hned po startu útočil včerejší nejaktivnější muž Joey Rosskopf (CCC). Odjel s ním Sam Jenner (UniSA-Australia) a později se připojili ještě Laurens De Vreese (Astana) a Omer Goldstein (Israel Start-Up Nation). Rosskopf se neohlížel a bral body na obou vrchařských prémiích a po etapě se oblékl do puntíkovaného trikotu.

Peloton si únik poctivě hlídal a závodníci na čele nedostali náskok větší než 3 minuty a už daleko před cílem měl peloton uniknuvší skupinu na dosah. To se nelíbilo Laurensi De Vreesovi, který zaútočil a odjel od svých kolegů, ale nebylo mu to příliš platné, protože i jeho peloton brzy pohltil.

V pelotonu začala stoupat nervozita a na zemi skončila dvojice Marc Sarreau (Groupama-FDJ) a Fabio Sabatini (Cofidis). Problémy měl i jeden z favoritů závodu Rohan Dennis (INEOS), který musel řešit defekt 15 kilometrů před cílem. Australan se za pomoci Luka Rowa dostal do pelotonu a časovou ztrátu nenabral.

Tak dobře už nedopadl další z favoritů Romain Bardet (AG2R), který měl defekt 5 kilometrů před cílem a nabral ztrátu 2:23, čímž pro něj boj o celkové pořadí fakticky skončil.

1,4 kilometru před cílem přišel velký pád v pelotonu a zapletlo se do něj několik favoritů etapy i celkového pořadí. Na zemi skončili mimo jiné Pavel Sivakov, André Greipel, Jay McCarthy, Richie Porte, Elia Viviani, Simon Yates nebo Ben Hermans.

Na čele se ale na nic nečekalo. Do skvělé pozice se dostali jezdci Mitcheltonu-Scott, kteří rozjížděli Daryla Impeyho. Za jeho zadním kolem se seřadili vlastně všichni, kdo chtěli bojovat o etapové vítězství.

Na metě 250 metrů před cílem vyrazil vpřed Michael Mørkøv se spurterem Samem Bennettem (oba Deceuninck-Quick Step) na zadním kole. Pozici za Bennettem si zvolili i Jasper Philipsen (UAE Team Emirates) a Caleb Ewan.

Dlouho to však vypadalo, že se bude radovat Daryl Impey, který vsadil na dlouhý spurt a vyrazil už 200 metrů před cílem. Jenže na druhé straně silnice roztočil nohy Sam Bennett, ale brzy sklopil hlavu a přestal spurtovat, zatímco se kolem něj valili Philipsen s Ewanem a další závodníci.

V cíli to byl drobounký Australan, který byl na cílové pásce jednoznačně první před Impeym a Haasem. Caleb Ewan se díky výhře posunul před Sama Bennetta v celkovém pořadí o součet lepších umístění. Josef Černý (CCC) dojel v pelotonu na 35. místě, v čase vítěze a v celkovém pořadí mu aktuálně patří 69. místo se ztrátou 10 sekund na Ewana.

Pořadí etapy

Pořadí Jezdec Země Čas
1. Caleb Ewan Lotto Soudal 3:27:31
2. Daryl Impey Mitchelton-Scott ,,
3. Nathan Haas Cofidis ,,
4. Jasper Philipsen UAE Team Emirates ,,
5. Fabio Felline Astana ,,
6. Andrea Vendrame AG2R ,,
7. Timo Roosen Jumbo-Visma ,,
8. Luis León Sánchez Astana ,,
9. Diego Ulissi UAE Team Emirates ,,
10. George Bennett Jumbo-Visma ,,
35. Josef Černý CCC ,,

 

Celkové pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Caleb Ewan Lotto Soudal 6:56:15
2. Sam Bennett Deceuninck – Quick Step ,,
3. Daryl Impey Mitchelton-Scott + 0:01
4. Jasper Philipsen UAE Team Emirates + 0:04
5. Nathan Haas Cofidis + 0:05
6. Jarrad Drizners UniSA-Australia + 0:07
7. Dylan Sunderland NTT Pro Cycling + 0:08
8. Chris Lawless INEOS ,,
9. Jay McCarthy Bora-hansgrohe ,,
10. George Bennett Jumbo-Visma + 0:09
69. Josef Černý CCC + 0:10

 

Zdroj obrázku: Cyclingnews (©2020): Tour Down Under: Caleb Ewan wins stage 2 in Stirling, https://www.cyclingnews.com/races/tour-down-under-2020/stage-2/results/ (22. 1. 2020)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.