V cílovém stoupání 3. etapy ujel soupeřům Richie Porte


Richie Porte (Trek-Segafredo) zvítězil v nejkratší etapě Tour Down Under s dojezdem do prudkého dvoukilometrového stoupání. Nejbližším soupeřům nadělil pět vteřin a ujal se celkového vedení. Stříbro bral Robert Power (Team Sunweb) a bronz Simon Yates (Mitchelton-Scott). Skupiny se udržel i Daryl Impey (též Mitchelton-Scott) a na druhém místě celkové klasifikace ztrácí na Porteho jen 6 sekund.

Třetí etapa australského závodu, dlouhá 131 km, vedla z Unley do Paracombe v blízkosti Adelaide. V první třetině trati bylo několik kratších stoupání, podél vrchoviny se jezdci dostali k Paracombe, kde obkroužili čtyři 11 km smyčky, a to nejdůležitější se událo po nájezdu na cílový kopec Torrens Hill. Stoupání měřilo celkově 1,7 km, se sklonem od 8,4% až do 11%, a na metě 500 metrů před cílem bylo k dispozici celkem 48 bodů do vrchařské klasifikace.

Únik dne se vytvořil již po dvou kilometrech a zhruba 100 dalších kilometrů v něm jeli Geoffrey Bouchard (AG2R La Mondiale), Guillaume Boivin (Izrael Start-Up Nation) a Miles Scotson (Groupama-FDJ). Skupinka si vypracovala náskok přes 4 minuty a vydržela pospolu i přesto, že Boivin musel ve třetině etapy měnit kolo.

Miles Scotson a Guillaume Boivin si rozdělili nejvyšší body na dvou sprinterských prémiích. Mezi dvacátým a desátým kilometrem před cílem bylo trio postupně pohlceno pelotonem. Na stahování náskoku se nejvíce podílely týmy Richieho Porteho a Daryla Impeyho – Trek a Mitchelton.

Před nájezdem do stoupání se v pelotonu odehrálo několik pádů, nepostihly však žádného z favoritů. Na metě 4 km do cíle se do útoku pustil Caleb Ewan (Lotto Soudal), ale Trek jeho snahu po dvou kilometrech pokryl a pak přišla chvíle Richieho Porteho, který na tomto kopci zvítězil v roce 2017. Svým soupeřům nedal šanci a dojel si pro vítězství s pětivteřinovým náskokem na osmičlennou skupinu pronásledovatelů.

 

Pořadí etapy

Pořadí Jezdec Země Čas
1. Richie Porte Trek-Segafredo 3:14:09
2. Robert Power Team Sunweb +0:05
3. Simon Yates Mitchelton-Scott ,,
4. Rohan Dennis Team Ineos ,,
5. Diego Ulissi UAE Team Emirates ,,
6. Daryl Impey Mitchelton-Scott ,,
7. Dylan van Baarle Team Ineos ,,
8. Simon Geschke CCC Team ,,
9. George Bennett Team Jumbo-Visma ,,
10. Lucas Hamilton Mitchelton-Scott +0:13
57. Josef Černý CCC Team +1:49

 

Celkové pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Richie Porte Trek-Segafredo 10:10:24
2. Daryl Impey Mitchelton-Scott +0:06
3. Robert Power Team Sunweb + 0:09
4. Simon Yates Mitchelton-Scott + 0:11
5. George Bennett Team Jumbo-Visma + 0:14
6. Diego Ulissi UAE-Team Emirates + 0:15
7. Simon Geschke CCC ,,
8. Rohan Dennis Team Ineos ,,
9. Dylan van Baarle Team Ineos ,,
10. Lucas Hamilton Mitchelton-Scott + 0:23
52. Josef Černý CCC + 1:59