Brutální dojezd třetí etapy ovládl Geniez

nabor

Třetí etapu na 71. ročníku Vuelta a Espaňa vyhrál Francouz Alexander Geniez (FDJ), poté co trávil celý den v úniku. Za ním dojeli domácí borci Ruben Fernández a Alejandro Valverde (oba Movistar). Čtvrtý byl trojnásobný vítěz Tour de FranceChris Froome (Sky).

První horský dojezd s celkem třemi horskými prémiemi přinesl velkou šanci na úspěch pro celodenní únik. Tam se dostala sedmička jezdců ve složení Alexandre Geniez (FDJ), Pieter Serry (Etixx-Quick Step), Rudiger Selig (Bora-Argon 18), Gatis Smukulis (Katusha), Simon Pellaud (IAM Cycling), Jérôme Cousin (Cofidis) a David Arroyo (Caja Rural-Seguros RGA).

O tempo pelotonu se po většinu dne staral tým Sky s lídrem závodu Michalem Kwiatkowskim, Chrisem Froomem či Leo Konigem. I tak si ale uprchlíci vypracovali náskok, který se později pro Genieze ukázal jako dostatečný.

Na první prémii dne si odjel mladičký Švýcar Simon Pellaud, na vrcholu byl první o necelou půl minutu a svůj náskok stále zvětšoval. Ze sjezdu uháněl rychlostí 90 km/h, ale ani to nestačilo, na dalším kopci ho dostihli Geniez a Serry, kteří se utrhli ze skupiny. S nimi švýcarský cyklista krátce poté ztratil kontakt a zůstal chvíli sám.

Geniez následně vyhrál druhou horskou prémii a zítra vyjede do 4.etapy v modrobílém dresu s puntíky určenému králi hor. Dvojice ale ve sjezdu nejela nijak rychle a dovolila Pellaudovi se vrátit zpět. Na závěrečném kopci dlouhém 1,8 km, s místy 30% stoupáním, jako první odpadl opět Švýcar. A ani Serry nedokázal dlouho držet s Geniezem krok. Po chvíli Pellauda i jeho dostihl peloton. Poslední kilometr před svým životním vítězstvím tak jel francouzský jezdec Alexandre Geniez osamoceně a mohl si úspěch opravdu vychutnat.

Peloton mezitím uháněl ďábelským tempem, což neskončilo dobře pro lídra Astany, Miguela Ángela Lópeze, který spadl a v podstatě ztratil šanci na dobré celkové umístění.

Na závěrečném kopci se z čela pelotonu utrhli Quintana, Valverde, Contador, Cháves a překvapení dne Ruben Fernández. Naopak Chris Froome jako by zmizel. Dobře si ale rozvrhl síly a Quintanu s Valverdem a Chávesem si nakonec dojel. V úplném závěru etapy ještě ze skupiny nastoupil nováček Ruben Fernández, získal cenné vteřinky a posunul se do celkového vedení. Naopak Contador ze skupiny favoritů vypadl a dojel až 9. se ztrátou 28 vteřin na Frooma.

# Jezdec (Země) Tým čas
1 Alexandre Geniez (Fra) FDJ 4:28:36
2 Ruben Fernandez (Špa) Movistar Team 0:00:21
3 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team 0:00:26
4 Christopher Froome (GBr) Team Sky
5 Esteban Chaves (Kol) Orica-BikeExchange
6 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team 0:00:32
7 Igor Anton Hernandez (Špa) Dimension Data
8 Samuel Sanchez (Špa) BMC Racing Team 0:00:54
9 Alberto Contador (Špa) Tinkoff Team
10 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step

 

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Ruben Fernandez (Špa) Movistar Team 9:16:07
2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:00:07
3 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:00:11
4 Esteban Chaves (Kol) Orica-BikeExchange 0:00:17
5 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team
6 Samuel Sanchez (Špa) BMC Racing Team 0:00:46
7 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky 0:00:47
8 Leopold Konig (Cze) Team Sky 0:00:51
9 Daniel Moreno (Špa) Movistar Team 0:00:58
10 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step 0:01:01