Bretagne Classic má překvapivého vítěze, Kreuziger pětadvacátý, Sagan nedokončil.

Pětadvacetiletý belgický cyklista Oliver Naesen ze stáje IAM Cycling se stal vítězem klasiky na bretaňském poloostrově. Dosáhl tak zatím svého největšího úspěchu kariéry. Loňský vítěz Alexander Kristoff (Katusha) skončil třetí za Italem Albertem Bettiolem (Cannondale-Drapac).

Na startu nejdelší klasiky v závodním kalendáři (247 Km) v městečku Plouay se sešlo na dvě stovky závoďáků. Po šesti hodinách jich ovšem dokončilo jen 128 a to i díky vytrvalému dešti. Již po necelých osmdesáti kilometrech musel odstoupit Peter Sagan, kvůli zdravotním problémům. Na twitterovém účtu stáje Tinkoff se objevilo oznámení, že se může jednat o virovou infekci. Z dalších favoritů nedokončil třeba Daniel Oss (BMC), Lars Boom (Astana), Heinrich Haussler (IAM), Jürgen Roelandts (Lotto-Soudal) nebo Julien Vermote (Ettix – Quick Step). Nedokončili ani další slovenští závodníci Juraj Sagan (Tinkoff) a Peter Velits (BMC).

Roman Kreuziger (Tinkoff) byl v cíli klasifikován na 25. místě se ztrátou 5 sekund, Jan Hirt (CCC Sprandi) a Michael Kolář (Tinkoff) na 125. místě respektive 124. s časem +7:41 min na vítěze.

Do úniku se dostalo osm jezdců Jack Bauer (Cannondale Drapac), Jean-Marc Bideau (Fortuneo VitalConcept), Romain Combaud (Delko Marseille Provence), Damien Gaudin (Ag2r La Mondiale), Olivier Le Gac (FDJ), Matej Mohorič (Lampre-Merida), Simone Andreetta (Bardiani CSF) a Alexandre Pichot (Direct Energie). Jejich náskok se pohyboval kolem čtyř minut, ale dobrou prací týmu Katusha se stále ztenčoval.

Po sjetí tohoto úniku se na metě 50 km před cílem začalo znovu útočit. Zajímavý náskok se povedlo získat skupince asi dvaceti jezdců. Byli tam například Jasper Stuyven, Giacomo Nizzolo (oba Trek-Segafredo) Daniel Oss nebo Simon Geschke (Team Giant – Alpecin).

Skupina se dále drobila a většina jezdců se vrátila do balíku. Ovšem to už vpředu byli vidět pozdější hrdinové Oliver Naesen, Alberto Bettiol a společně s nimi i Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert). Za nimi byla další skupinka se Sylvianem Chavanelem vítěz z roku 2014, Jesusem Heradou (Movistar) a Alexisem Gougeardem (AG2R).

Vedoucí trojice měla kolem minuty náskoku. Ve druhé skupince se moc nespolupracovalo a tak byl jejich osud rychle zpečetěn, v pelotonu se příkladně točily týmy a jela se skutečně podlaha. Nedalo se ani moc očekávat, že by trojice vpředu vydržela až do cíle, ale opak se stal pravdou.
Naesen s Bettiolem ještě dokázali nastoupit domácímu Martinovi a rozdali si to spolu ve spurtu o vítězství, sťastnějším byl v cíli Oliver Naesen. Spurt v pelotonu ovládl loňský vítěz Alexander Kristoff.

Se svoji kariérou se tu loučil Pierrick Fédrigo (Fortuneo-Vital Concept) sedmatřicetiletý francouzský cyklista a vítěz Bretagne Classic z roku 2008. Stal se i Mistrem Francie (2005) a vyhrál čtyři etapy na Tour de France. V roce 2010 ovládl celkově Criterium International. S profi pelotonem se dnes rozloučil na 86. příčce.

[cyklostat id=“Bretagne-Classic-Ouest-France“ etapa=“0″ rok=“2016″ nadpis=“Bretagne Classic – Ouest-France  2016″]