Bojovník vs smolaři 12. etapy: Kruijswijk vs. spurteři

nabor

Na „Nizozemském kopci“ Alpe d’Huez se mohl po skoro 30 letech radovat Nizozemec. Kruijswijk bojoval jako lev napříč etapou, ač nakonec neúspěšně. Smolná byla 12. etapa Tour pro spurtery, kterým poslední alpské kopce vystavily stopku před zítřejší rovinou.

Bojovník dne: Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo)

Steven Kruijswijk - bojovník 12. etapy Tour de France 2018Útok více než 70 kilometrů od cíle náročné horské etapy je sám o sobě velmi odvážný. Už vůbec nejsme zvyklí, aby jej z úniku v polovině Grand Tour podnikal lídr svého týmu a šestý muž celkového pořadí. Steven Kruijswijk se ale nebál. Když při stoupání na 29 kilometrů dlouhou mimořádnou kategorii Col de la Croix de Fer záhy zjistil, že má více sil než kdokoli jiný ve skupině uprchlíků, k nimž se předtím překvapivě přidal, prostě jel dál. Svým vysokým tempem, vstříc etapové výhře i žlutému trikotu, bez ohledu na nevýhodu oproti pelotonu v následné pasáži klesání a roviny. Vytvořil si náskok přes šest minut. Který nakonec na „Nizozemském kopci“ stačil jen na červené číslo. Za tu dřinu je to jen drobná odměna. Přičíst je ovšem třeba také uznání a sympatie davů fanoušků, jež si svým úsilím vydobyl jako málokdo jiný.

Smolaři dne: Greipel, Gaviria, Groenewegen

Steven Kruijswijk - bojovník 12. etapy Tour de France 2018
„Nemůžeme to zítra prostě přeskočit?“ ptal se včera na svém twitteru Greipel

Po včerejším odstoupení Cavendishe s Kittelem mohli zbylí spurteři s ještě větší radostí hledět k rovinaté třinácté etapě. Bitvu s časovým limitem však dnes nedokázala další elitní jména ani dovést do konce. Ještě v průběhu etapy tak odstoupili Gaviria, Groenewegen a Greipel. Přičemž „Gorilu“ měla nazítří čekat obhajoba vítězství ve Valence. Rovněž Rick Zabel, který se včera zachránil sprintem do pásky na La Rosière a po Kittelovi mohl převzít roli spurterské jedničky Kaťuši, svůj boj vzdal. Špatná zpráva pro jedny je nicméně dobrou novinou pro druhé. A nejvíce pro Petera Sagana. Ten nyní drží zelený dres neuvěřitelných 210 bodů před druhým Kristoffem a 233 před třetím Démarem.