Bez obhájce Greipela i dalších spurterů míří peloton do Valence

nabor

Jediná rovinatá etapa druhého závodního bloku Tour de France 2018 slibuje vzájemný souboj v prořídlých a unavených řadách milovníků hromadných dojezdů. Udrží jejich týmy etapu pod kontrolou?

Odstartuje se pod Alpami, 716 m n. m. ve vsi Le Bourg-d’Oisans. Etapa Tour odsud vyjede – vynecháme-li etapy z Alpe d’Huez, jež zde měly nultý kilometr – už po osmnácté, zato dojezd tu nehostili od roku 1966 (svou jedinou etapu Staré dámy tehdy vyhrál Luís Otaño). Uprchlíci budou muset zvládnout jedinou větší výzvu v podobě „trojky“ Côte de Brié (2,4 km, 6,9 %, vrchol 137 km od cíle). Počasí jim bude zase přát (dá-li se tak třicítkám říkat), až ke konci etapy by mohlo sprchnout. Cílové Valence je považováno za bránu do jižní Francie, respektive Provence, kraje ratatouille a lánů levandulí.

Mapa závěrečných kilometrů 13. etapy Tour de France 2018Z okolí města dojezdu zaujmou na kopci zříceniny vápencového hradu ze 12. století Château de Crussol. Tour bude do Valence dojíždět celkově potřetí. V roce 1996 tu vyhrál svou jedinou etapu Tour nečekaným nástupem z úniku kolumbijský střízlík „Chepe“ González. Před třemi lety se sem Stará dáma vrátila a největší radost z toho měl po hromadném dojezdu André Greipel. Závěr umožňuje oba scénáře. Peloton najede do města a v samém závěru se vydá zase na jeho okraj. 1,3 km od cíle začne úsek 300 metrů do 5 %. Cílová rovinka již prakticky vůbec nestoupá, jenže měří po kruhovém objezdu pouze 350 m.

13. etapa profil Tour de France 2018 Alpská redukce spurterského pole se projevuje absencí čistých specialistů na roviny. U Démara, Sagana, Laporta, Kristoffa, Colbrelliho, Degenkolba, Arndta, Duponta, Pasqualona, Impeyho i Boudata můžeme očekávat, že vyhnou-li se pádům, uvidíme je také v Paříži. Díky ochabení týmových povinností by se mohli přidat Boasson Hagen, Cort Nielsen, Oss nebo Richeze.

Pokud uspějí uprchlíci, neznamená to nutně neúspěch zmíněných jmen. I pro samotné spurterské stáje by bylo jednodušší dostat své koně do úniku dne a ten nechat jet. Pokud se to nepodaří, budeme zřejmě sledovat souboj jejich tempa s borci jako Stefan Küng, Sylvain Chavanel, Jasper De Buyst či Paul Martens.

Třináctá etapa Tour de France 2018 začíná ve 13:35 (nultý kilometr ve 13:45). První prémie dne kolem půl třetí, ta sprinterská kolem čtvrt na čtyři. Asi v 16:10 by měla přijít na řadu druhá vrchařská prémie a dojezd je odhadován na 17:30.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 13 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.