Bojovník vs smolař 9. etapy: Bardet vs Porte

nabor

Problémům dnes čelili mnozí, včetně Chrise Frooma. My si však ukážeme jiné dva kontrastní příběhy. Raději se celý den trápit než hned na jeho počátku vypadnout. S tím by nepochybně souhlasili Romain Bardet i Richie Porte. Zatímco první věčně hledal funkční bicykl, druhý musel po pár kilometrech 9. etapy Tour de France 2018 se zlomenou klíční kostí odstoupit.

Bojovník etapy: Romain Bardet (AG2R)

Roman Bardet - tak chutná boj - 9. etapa Tour de France 2018„Crevaison Bardet,“ znělo dnes rádiem Tour jako refrén nějakého nepovedeného popového šlágru. Kolo musela domácí vrchařská naděje měnit v jednom kuse. Vlastně pokaždé, když se ocitla zase zpět na dohled soupeřů. Nejprve dvojitá závada v úvodu etapy. Další přišla 50 tisíc metrů od cíle. Po dvaceti kilometrech stíhačky se Bardet jal dokonce nastupovat. Ale osud s ním měl jiné plány a na posledním kostkovaném sektoru ho poslal zpět k týmovému vozu. Už viditelně rozladěný lídr AG2R ovšem spojil síly s Landovým Movistarem. A za nesourodým hlavním polem nakonec oba zaostali jen o pár vteřin. Do hor po veškrých strastech prvního závodního bloku Bardet vjede ani ne minutu za Froomem a před Zakarinem, Uránem či Quintanou.

Smolař etapy: Richie Porte (BMC)

Richie Porte - australský smolař - 9. etapa Tour de France 2018Když jsem před rokem psal o deváté etapě Tour de France, řečnicky jsem se ptal, kolik Tour ve vrcholové kondici má ještě před sebou Richie Porte. Hrdému australskému nástupci známého smolaře, „Nearly mana“ Cadela Evanse, bylo tehdy dvaatřicet a po hrozivém pádu ve sjezdu znovu odkládal sen o výhře na Staré dámě. Dnes se situace opakuje. Jen Porte spadl na rovině. A času má zase o rok méně. V klasikářské etapě ho vyřadilo klasické cyklistické zranění – zlomená klíční kost. Odstupuje z průběžně desátého místa celkového pořadí a jedno je jisté. S BMC už Tour nevyhraje. Příští rok se nejspíš vrátí v dresu stáje Trek. Zaschnou jednou Porteho slzy, stejně jako ty Evansovy, při kýžené velké výhře? Á propos – Evans ovládl Tour poprvé a jedinkrát právě, když mu bylo 34.