Bojovník a smolaři: Thomas vs. Kiryienka

nabor

Bojovník i smolař dnešní časovky jsou z týmu Sky. Zatímco Thomas se po nedělním pádu vzchopil a dokončil dnes na druhém místě, Kiryienka se připravil o lepší výsledek pádem v poslední zatáčce.

Bojovník dne: Geraint Thomas

Geraint Thomas přijel na letošní Giro jako vítěz závodu Tour of the Alps a jeden z hlavních favoritů celého ročníku. Prvních osm etap šlo výborně. Každý den si držel pozici a dojížděl velmi vysoko. V etapě na Etnu finišoval na třetím místě a celkově byl druhý, šest sekund za Jungelsem. Jenže poté přišla smolná devátá etapa vedoucí na Blockhaus. Wilco Kelderman zavadil těsně pod cílovým stoupáním o motorku a s ním padá takřka celý tým Sky včetně Mikela Landy a Gerainta Thomase. Thomas z pádu vyšel jen s pochroumaným ramenem a etapu dokončí pět minut za Quintanou.

Nebylo jasné, jak na tom bude po volném dnu. Ovšem tento Velšan dal do etapy dnes vše. Finišoval na druhém místě, 49 sekund za vítězným Dumoulinem. Rázem je pouze 14 sekund za první desítkou.

Smolař dne: Vasil Kiryienka

Bělorus musí obvykle vypouštět i časovky na Grand Tour, aby šetřil síly, pro pomoc svým lídrům v celkovém pořadí. Po neúspěchu týmu Sky v deváté etapě se bývalému mistru světa Vasilu Kiryienkovi otevřela možnost dát do časovky vše. Kiryienka tak učinil a dostal se do vedení na obou průběžných mezičasech na trati.

Takřka všichni favorité pro etapu měli ještě přijít na řadu, ale zdálo se, že Kiryienka jede výborně. Ovšem poté přišla zákeřná poslední zatáčka, po které následovala dlouhá cílová rovinka. Jezdec týmu Sky zatáčku přepálil a spadl. Chvíli stál u kraje silnice, než byl vyřešen problém s jeho kolem. Poté co zjistí, že i tak může stanovit průběžně nejrychlejší čas, pokouší se do zbytku dát všechno. V cíli je sice nejrychlejší, ale ne na moc dlouho. Postupně se před něj dostanou ještě čtyři závodníci.