Body UCI – září 2018 – 3. část

nabor

Vuelta a España – třetí týden – den po dni – 11. – 16. 9. 2018.

Časovka po volném dnu patřila Rohanu Dennisovi (BMC), doménu této stáje potvrdil druhým místem Joey Rosskopf. Třetí místo vybojoval mistr Španělska Jonathan Castroviejo (Sky). Steven Kruijswijk (Team LottoNL-Jumbo) zazářil svým 4. místem a porazil Michała Kwiatkowského (Sky). Lídr Vuelty vedení uhájil a dokonce svým 13. místem trochu navýšil. Lze shrnout, že 16. etapa nic nerozhodla, přestože Quintana, López i Valverde poněkud ztratili.

Etapa č. 17 byla ve znamení velkého a úspěšného úniku. Šestadvacítka jezdců (vesměs „známé firmy“ v čele s Thomasem De Gendtem) jela svůj vlastní závod. Balík s Yatesem a ostatními hvězdami pelotonu také. Jeho špic táhla hlavně domácí stáj Euskadi-Murias. Z mraků na vrcholu se v cíli vynořil první Michael Woods (EF-Drapac). Za ním se do cíle postupně „vyšplhali“ Dylan Teuns (BMC), David de la Cruz (Sky), Rafał Majka (Bora-hansgrohe) a Ilnur Zakarin (Katusha Alpecin). Nikdo z nich pochopitelně muže v červeném neohrožoval. Hrdina obou časovek, Rohan Dennis, do etapy neodstartoval. Naopak Peter Sagan prohlásil, že má v úmyslu dojet až do Madridu.

Transportní, ale hlavně v podstatě placatá, 18. etapa měla být kořistí spurterských týmů. Tříčlenný únik nevzbudil žádné obavy a peloton to měl „pod kontrolou“, kromě posledních tří kilometrů, vlastně pořád. Když za to vzal Sagan a za ním Viviani, bylo už pozdě. Třetí a čtvrté místo nic neřeší. Slovák byl na pomyslné bedně již popáté, ale… Palmu vítězství z kategorie snů si vydřel Jelle Wallays (Lotto Soudal). Jeho kolega z úniku Sven Erik Bystrøm (UAE) prolétl cílem jako druhý. Pátým jezdcem byl Iván Garcia Cortina (Bahrain-Merida).

Cíl 19. etapy Coll de la Rabassa byl nejvýše položeným místem Vuelty. 2025 m n. m. nejlépe zvládl Thibaut Pinot (Groupama-FDJ). Druhý dojel Simon Yates (Mitchelton-Scott) a udělal další důležitý krok v cestě za celkovým vítězstvím; navýšil svůj náskok na Alejandra Valverdeho (ten byl v cíli až osmý) před poslední horskou etapou na 1:38. Třetí projel cílem Steven Kruijswijk (Team LottoNL-Jumbo). Čtvrtým mužem v cíli byl Rigoberto Urán (EF-Drapac) a na Vueltě bodoval poprvé. Pro body za páté místo si dojel Miguel Ángel López (Astana). Na 21. místě dokončil etapu Jan Hirt se ztrátou na vítěze 3:21.

Královská etapa třetího bloku Vuelty s pořadovým číslem 20 ukončila všechny spekulace. Stala se kořistí mladého Španěla (ročník 1995) ve službách týmu Quick-Step Floors Enrica Mase. Vítězství ho vyneslo na 2. místo GC. Druhý dojel Kolumbijec Miguel Ángel López z týmu Astana (ročník 1994) a získal tím pro sebe celkově třetí místo. Třetím mužem v cíli byl Simon Yates (Mitchelton-Scott) a bylo jasné, že červený dres lídra Vuelty 2018 doveze až do Madridu. Čtvrté místo patřilo Thibautu Pinotovi (Groupama- FDJ). Těsně za ním dorazil do cíle Rigoberto Urán (EF-Drapac). Přestože tým Movistar v Madridu vystoupil na bednu jako vítěz v soutěži týmů, celkové 5. místo pro Alejandra Valverdeho a 8. pro Naira Quintanu je pro domácí tým nejspíš zklamáním, které svým zeleným dresem vítěz bodovačky Valverde pouze trochu přisladil.

Poslední, 21. etapa letošní Vuelty byla tradičně ve znamení oslav a na závěrečných okruzích v Madridu patřila spurtérům. Hattrick při prvním startu na španělské Grand Tour vybojoval Elia Viviani (Quick-Step Floors). Peter Sagan bral opět „jen“ druhé místo. Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) svým třetím místem potvrdil, že na absolutní špičku nyní prostě nemá,  a pozice číslo čtyři v hromadném spurtu patřila Dannymu van Poppelovi (Team LottoNL-Jumbo); v celkovém součtu bodovaných dojezdů jsou na tom téměř stejně (84 a 80 bodů). Páté místo, již podruhé, vybojoval Marc Sarreau (Groupama-FDJ).

Závěr

Po vítězství na Vueltě se vyhoupl celkovým počtem 3072 bodů do čela průběžné klasifikace WorldTour jezdec měsíce září Simon Yates (Mitchelton-Scott) a předstihl tak Petera Sagana (2992). Třetí je jeden z hrdinů závodu Alejandro Valverde = 2539. Vueltu dokončilo 158 cyklistů, mezi nimi se v lepší polovině umístil Jan Hirt (Astana). Celkově dojel 74. Za ním zůstalo mnoho velkých jmen, například Richie Porte (BMC), před startem tipovaný jako velký favorit. Smůlu měl i Peter Sagan. Čtyři druhá a dvě třetí místa. Vítězství nezískal ani v boji o zelený trikot. Alejandro Valverde byl lepší. Lepší byl také Elia Viviani ve spurtech. Italský expres dovezl svému týmu Quick-Step Floors každý týden jednu výhru. Jeho stáj suverénně vévodí tabulce týmů. Na opačném pólu je Team Dimension Data. Nezměnily to ani dvě senzační vítězství Bena Kinga.