Bitva o červený dres na Xorret de Catí

nabor

Druhý víkend Vuelty bude přát vrchařům. Tedy – jen těm s nejlepší formou. „Jednička“ Xorret de Catí je dnes prověří sklony až ke 20 %, jejich odvahu otestuje krátký, zato prudký sjezd.

Zajímavostí osmé etapy je průjezd třemi španělskými autonomními společenstvími: Kastilii – La Mancha, Murciou a na závěr Valencií, kde startovaly předchozí tři etapy. Horký den s možností bouřek zatíží cyklisty takřka 200 kilometry a krom pasáže mezi 40. a 100. kilometrem zvlněným profilem. Pro favority však půjde jen o čekání na Xorret de Catí (5 km, 9 %, max. 20 %). Jeho úvod je mírný, posledních 3,7 km naopak vražedných.

Profil Xorret de Catí - rozhodujícího stoupání 8. etapy Vuelty 2017Tak jako ostatní dnešní klasifikované vrcholy je Xorret de Catí součastí masivu Maigmó. A možná vás překvapí, kdo na něj má z před sedmi let nejlepší vzpomínky. Vyhrál mistr horských úniků David Moncoutie, mezi favority ale s Vincenzem Nibalim a nynějším ambasadorem týmu Bahrain Merida Joaquimem Rodríguezem dojel Igor Antón. A právě Bask se po 8. etapě Vuelty 2010 oblékl do červeného dresu!

Dnes budou hlavními favority Froome, Contador, Chaves a – pokud si udrží výkonnost – také Michael Woods. Nibali, Anton, ale také A. Yates, van Garderen, Roche, Barguil, Aru či Zakarin – ani úspěch těchto jmen jezdců z čela celkového pořadí by nebyl překvapivý.

Pokud vyhraje únik, jsou ve hře Soler, Atapuma, Alaphilippe, Fraile, Moreno, Mas, Sanchez, Majka, Bardet a mnozí další. Protože úvod nenabídne žádné významné stoupání, vydá se patrně vpřed buď velká skupina, anebo (v případě aktivity týmů favoritů celkové klasifikace) menší formace, účast v níž by byla podmíněna i jistou dávkou štěstí.

Osmá etapa Vuelty 2017 začíná ve 12:34, ovšem přenosy se opět připojí až v 15:00, tedy krátce před dvojicí stoupání třetí kategorie. Sprinterská prémie, jíž nalezneme 40 kilometrů od cíle, přijde na pořad dne po půl páté. Na Xorret de Catí by se mělo stoupat nejdřív od 17:14.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku!